Sąd Najwyższy oddala kasację Zbigniewa Ziobry w sprawie drukarza. "Historyczne zwycięstwo LGBT"

Sąd Najwyższy oddalił kasację Zbigniewa Ziobry. Chodzi o sprawę pracownika drukarni, który odmówił wydrukowania materiałów promocyjnych organizacji LGBT. Sąd uznał, że drukarz popełnił wykroczenie. Ziobro ogłosił, że skieruje sprawę do TK.

Sąd Najwyższy w czwartek oddalił kasację, którą we wrześniu ubiegłego roku złożył Zbigniew Ziobro, prokurator generalny i minister sprawiedliwości. O co poszło? W 2016 r. organizacja społeczna LGBT Business Forum zamówiła w łódzkiej drukarni wykonanie specjalnego materiału z logotypem organizacji. "Odmawiam wykonania roll up’u z otrzymanej grafiki. Nie przyczyniamy się do promocji ruchów LGBT naszą pracą" - maila o takiej treści wysłał organizacji drukarz. 

Zbigniew Ziobro: Sąd stanął po stronie przemocy państwa

Sprawa, poprzez Rzecznika Praw Obywatelskich, trafiła na policję. W marcu 2017 r. Sąd Rejonowy dla Widzewa-Łodzi uznał, że Adam J., pracownik, który wysłał e-mail, popełnił wykroczenie. Sąd Okręgowy utrzymał w maju ten wyrok. We wrześniu Zbigniew Ziobro wniósł do SN o kasację. - Uważam ten wyrok za błędny, naruszający konstytucyjną zasadę wolności sumienia - mówił wówczas Ziobro.

Jak teraz skomentował decyzję Sądu Najwyższego? 

Sad Najwyższy wypowiedział się w tej sprawie przeciwko wolności. Sąd Najwyższy stanął po stronie przemocy państwa w służbie ideologii aktywistów homoseksualnych, a przeciwko wolności, która jest zagwarantowana w polskiej konstytucji każdemu obywatelowi

- powiedział podczas konferencji Zbigniew Ziobro. Prokurator generalny stwierdził też, że drukarz nie odmówił usługi z powodu homoseksualizmu klientów.

- On z tego powodu w najmniejszym stopniu ich nie piętnował, nie krytykował. - powiedział Ziobro. - On odmówił im wykonania usług, których treść była w sposób oczywisty sprzeczna z jego wiarą i z jego przekonaniami i wartościami, które stanowią identyfikację jego wartości i w tym sensie jego człowieczeństwa - stwierdził.

Sprawą drukarza zajmie się Trybunał Konstytucyjny

Zbigniew Ziobro stwierdził, że Sąd Najwyższy "poszedł w duchu poprawności politycznej, która pojawia się w niektórych krajach zachodniej Europy, które w sposób represyjny przy użyciu przemocy państwa są wprzęgane w służbę ideologii aktywistów homoseksualnych". Minister sprawiedliwości zapowiedział skierowanie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie.

"Historyczne zwycięstwo równości"

Wyrok Sądu Najwyższego to historyczne zwycięstwo równości w Polsce! Dzisiaj postawiliśmy wielki krok w kierunku równouprawnienia osób LGBT. Wierzymy, że już wkrótce kwestie zmian prawnych dotyczących osób LGBT nabiorą tempa. A to pozwoli gejom, lesbijkom, osobom biseksualnym i transpłciowym mieszkającym w Polsce żyć godnie i na równi z innymi

– podsumowała z kolei decyzję Sądu Najwyższego Cecylia Jakubczak z Kampanii Przeciw Homofobii.

Tęcza znika z pl. Zbawiciela. Rozpoczęła się rozbiórka

Więcej o: