Fałszywe konta na Twitterze stoją za branżą futrzarską. "Są zarządzani z jednego miejsca"

Fałszywe profile założone na Twitterze stają w obronie hodowców zwierząt futerkowych - wynika z analizy "Gazety Polskiej", opublikowanej przez portal Niezalezna.pl. Konta ujawniły swoją aktywność m.in. podczas programu "Warto rozmawiać" emitowanego w TVP.

W Sejmie na dalsze prace od kilku miesięcy czeka projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, pod którym podpisało się kilkudziesięciu parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości.

Propozycje zmian w ustawie, oprócz zakazu hodowli zwierząt futerkowych, zakładają między innymi zakaz wykorzystywania zwierząt w cyrkach oraz obowiązek znakowania psów, a także zakaz trzymania ich na łańcuchach.

Jak informowaliśmy na portalu Gazeta.pl, niewykluczone, że w obecnym projekcie PiS zrezygnuje z zapisu dotyczącego zakazu hodowli zwierząt na futra. Przeciwna zakazom jest branża futrzarska. Szacuje się, że w Polsce ubija się rocznie ok. 10 milionów norek.

Kto stoi za branżą futrzarską?

Tymczasem, jak informuje "Gazeta Polska" i portal Niezalezna.pl, w obronę hodowli zwierząt futerkowych angażują się fałszywe profile na Twitterze. Przeanalizowano ok. 30 "profutrzarskich kont". Ponad 80 proc. z nich założono między październikiem a listopadem ubiegłego roku - to właśnie w listopadzie do Sejmu trafił projekt PiS. Zdjęcia profilowe niektórych z profili pochodziły z rosyjskojęzycznych stron. Niektóre publikowały te same wpisy jednocześnie, czasami komentarze pojawiały o nietypowych porach, np. w niedzielę ok. godz. 5 rano.

"Analiza aktywności 19 podejrzanych kont i 456 wrzuconych przez nie tweetów wspierających futrzarzy i atakujących przeciwników zabijania zwierząt wykazała, że w 344 powielane treści się powtórzyły (75,4 proc.)" - czytamy na Niezalezna.pl.

Z tych profili publikowano również komentarze, które wyświetlano wraz z innymi opiniami widzów z Twittera w trakcie listopadowego wydania "Warto rozmawiać" w TVP. Twórcy programu najwyraźniej nie zdawali sobie sprawy, że mogą one pochodzić z fałszywych profili, gdyż na pierwszy rzut oka trudno to stwierdzić.  

"Ale świnkę zjeść albo kurczaczka to już dobrze, hipokryci. Przecież to śmierdzi na kilometr, że to jest opłacone zniszczenie branży przez jakąś konkurencję z zagranicy"

- brzmiał jeden z wyemitowanych wpisów.

"Mam nadzieję, że nasi posłowie pójdą po rozum do głowy i nie ulegną antyPolskim manipulacjom zagranicznego lobby, które chce zniszczyć życie ponad 50 tysiącom Polaków"

- napisano w innym.

"Nie ma więc wątpliwości, że analizowani „zwolennicy hodowli” są „zarządzani” z jednego miejsca i wykorzystywani do tworzenia fałszywego obrazu debaty wokół projektu ustawy o ochronie zwierząt" - dodaje Niezalezna.pl.

Lisy polarne cierpią na farmach futer. Hodowcy celowo przekarmiają zwierzęta

Więcej o:
Komentarze (139)
Fałszywe konta na Twitterze stoją za branżą futrzarską
Zaloguj się
 • remo29

  Oceniono 40 razy 32

  Jeszcze chwila, a Gazeta Polska odkryje szachermachera, płatnych trolli i będzie zdziwiona kto to finansuje.

 • scyplon_afrykanski

  Oceniono 29 razy 27

  Uwaga! :) Zaraz tu w komentarzach się dowiemy, że to podwójna operacja, która celowo ma rzucić cień na branżę futrzarska i że to wcale nie tak... A doniosą nam o tym przypadkowi życzliwi internauci, lekko kaleczacy polszczyznę :)))

 • sluchaj_bej

  Oceniono 26 razy 24

  Rzadki przypadek, gdy nienawistna.pl strzela gola do bramki Rydza i Macierewicza.

 • gebe14

  Oceniono 23 razy 17

  to samo robią z wyborami pisowcy . to oczernianie, lewe konta na fejsie i twicie. i teraz sie dziwią ? oszuści

 • starczypl

  Oceniono 19 razy 15

  Trolliki z
  pewnej słynnej szkoły medialnej pewnego klechy z Torunia ?....

 • antirussia81

  Oceniono 28 razy 14

  Gdyby napisała o tym "Wyborcza", zwolennicy PiS nie przyjęliby tych faktów do wiadomości.
  Teraz przynajmniej jest szansa na to, że coś do nich dotrze.
  Hodowla na futra to wyjątkowe draństwo. Zakaz od zaraz!

 • bzzbzzbzz

  Oceniono 13 razy 11

  Warto Rozmawiać --- oglądalność jaką ma ? 2 % ?
  Kto to ogląda ? Tylko i wyłącznie PiS.
  W takim razie .... sami zaczynają się gryźć .... chwała im :-)
  Ciekawe co na ten temat powie ten pOseł z PiS co jest powiązany z tą branżą biznesowo ... ( tak Kukiz 15 to też PiS tylko jeszcze bardziej radykalny w swych urojeniach)

 • el_bigos

  Oceniono 13 razy 11

  Przecież oczywistą sprawą jest dla wszystkich,że interesów broni wąska grupa robiących z tego biznes.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX