Ministerstwo cyfryzacji: Awaria najważniejszych systemów administracyjnych w Polsce

Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło, że dzisiaj od rana nie działają niektóre administracyjne systemy informatyczne i serwisy.

Awaria dotyczy takich systemów jak SRP, CEPiK i ePUAP, a także następujących serwisów: Obywatel.gov.pl, Pz.gov.pl, Cepik.gov.pl, Epuap.gov.pl. Przyczyna awarii nie została podana, ale zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Cyfryzacji, trwają prace nad jej usunięciem.

Ministerstwo Cyfryzacji. Rejestracja noworodka stała się prostsza >>>

Jakie systemy nie działają?

Awarii uległ CEPiK, czyli Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców, w której zawarte są dane o pojazdach, ich właścicielach, a także kierowcach. Dzięki temu systemowi osoba kupująca samochód może sprawdzić, czy jest on faktycznie ubezpieczony. Nie działa również SRP, czyli System Rejestrów Państwowych, jeden z najważniejszych polskich rejestrów, który połączył rejestry takie jak PESEL, Rejestr Dowodów Osobistych, Rejestr Stanu Cywilnego, System Odznaczeń Państwowych oraz Centralny Rejestr Sprzeciwów. SRP pozwala na wygodniejsze i szybsze załatwianie spraw w urzędzie. Przestał odpowiadać również ePUAP, czyli Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej. Ministerstwo Cyfryzacji przeprosiło za utrudnienia.

Więcej o: