Przeniosły wyspę Lesbos pod warszawską palmę. "Policja martwiła się, jak wrócimy na stały ląd"

Kiedy ulicami Warszawy szła Parada Równości, działaczki z kolektywu "Czarne Szmaty" uzbrojone w kremy z filtrem i leżaki wygrzewały się w strojach kąpielowych pod warszawską palmą. Ten mały skrawek zieleni tego jednego dnia zmienił się w grecką wyspę Lesbos.

Jak czytamy na Facebooku kolektywu „Czarne Szmaty”, grupa składa się z czterech kobiet i zajmuje się sztuką performatywną - happeningiem, street artem i performansem.

W sobotę 9 czerwca, gdy ulicami Warszawy przeszła Parada Równości, dziewczyny z „Czarnych Szmat” zorganizowały swój niezależny happening na skrawku zieleni pod palmą na rondzie De Gaulle’a.

Wyspa Lesbos pod warszawską palmą

Dziewczyny wypoczywały na słońcu w kostiumach kąpielowych, z leżakami i  egzemplarzami poezji Safony, starogreckiej poetki, która w twórczości skupiała się na kobiecych uczuciach. Czytały też Elizabeth Bishop i Adrienne Rich.

Happeningowi towarzyszyła tablica z nazwą miejscowości „Lesbos”. Wyspa od lat 70. jest popularnym miejscem wypoczynku lesbijek z całego świata. Na Lesbos mieszkała też Safona.

Jak opisuje jedna z uczestniczek happeningu, warszawiacy reagowali na akcję pozytywnie.

Ludzie cieszyli się i uśmiechali, bili brawo i machali. Niewiele osób nawiązywało kontakt werbalny, wiele wzrokowy. Było wśród tych spojrzeń wiele serdeczności, trochę sceptycyzmu oraz kilka par oczu i głów próbujących rozwikłać, co się tak właściwie dzieje. Ktoś krzyknął, że świetny pomysł, ktoś zanosił się ze śmiechu w samochodzie. Dowiedziałyśmy się też, że Jezus nas kocha. Kilka osób zapytało o Paradę - jedni po polsku, inni po angielsku i francusku. A policjanci zmartwili się jedynie o to, jak przedostaniemy się z powrotem przez morze na stały ląd. Choć my w sumie nie miałyśmy potrzeby tam wracać...

- opowiada w rozmowie z Gazeta.pl.

W tegorocznej Paradzie Równości wzięło udział około 45 tys. osób. Zobacz też relację Gazeta.pl z Parady Równości >>>

Nastolatkowie LGBT o życiu w Polsce: "Homofobia to ból, przemoc psychiczna, nienawiść"

Więcej o:
Komentarze (209)
Parada Równości 2018. Wyspa Lesbos pod warszawską palmą
Zaloguj się
 • maciej_aszek

  Oceniono 73 razy 29

  Skoro amerykańscy naukowcy dowiedli, że ludzie o poglądach konserwatywnych zazwyczaj mają iloraz inteligencji mniejszy od przeciętnej to nie dziwi mnie reakcje oburzonych prawych i sprawiedliwych. No cóż, skoro lubią żyć jak poseł Pięta a nie potrafią z dystansem i bez potępiania patrzeć na ludzi o odmiennych od nich poglądach to należy im tylko współczuć i życzyć aby im zdrowie dopisywało.

 • dante_waw

  Oceniono 47 razy 21

  Obrzydlistwo!!!... obnazaja sie na srodku ulicy w Warszawie i to za darmo, zamiast przed zonatym poslem Pieta za posade w Orlenie.... upadek moralnosci :)

 • czechy11

  Oceniono 34 razy 14

  Prawackie tumany na zlecenie PiS już ujadają dając upust swojemu miernemu ilorazowi inteligencji nie dającemu im szansy na załapanie ironii i przyjęcie dystansu do życia. Prawacy powinni za nędzne geny i kiepskie wychowanie pozywać swoich rodziców.

 • def11

  Oceniono 47 razy 13

  :) brawo

 • komuno

  Oceniono 15 razy 7

  Zupełnie niepotrzebne. Lesbijki są tolerowane przez świętojebliwych o ile są ładne.

 • jackmike

  Oceniono 15 razy 7

  Fajny happenening doceniam pomysł i popieram! :)

 • rarol

  Oceniono 22 razy 6

  Księża gwałcą małe dzieci i żaden katolik na nich się za to nie oburza. Katolicy pomagają ukrywać zbrodnie pedofilii w kościele katolickim, co czyni ich współodpowiedzialnymi za gwałty księży na małych dzieciach. To tak, jakby je trzymali w czasie gwałtu, ale odwracali wzrok, udając, że niczego nie widzą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX