Przeniosły wyspę Lesbos pod warszawską palmę. "Policja martwiła się, jak wrócimy na stały ląd"

Kiedy ulicami Warszawy szła Parada Równości, działaczki z kolektywu "Czarne Szmaty" uzbrojone w kremy z filtrem i leżaki wygrzewały się w strojach kąpielowych pod warszawską palmą. Ten mały skrawek zieleni tego jednego dnia zmienił się w grecką wyspę Lesbos.

Jak czytamy na Facebooku kolektywu „Czarne Szmaty”, grupa składa się z czterech kobiet i zajmuje się sztuką performatywną - happeningiem, street artem i performansem.

W sobotę 9 czerwca, gdy ulicami Warszawy przeszła Parada Równości, dziewczyny z „Czarnych Szmat” zorganizowały swój niezależny happening na skrawku zieleni pod palmą na rondzie De Gaulle’a.

Wyspa Lesbos pod warszawską palmą

Dziewczyny wypoczywały na słońcu w kostiumach kąpielowych, z leżakami i  egzemplarzami poezji Safony, starogreckiej poetki, która w twórczości skupiała się na kobiecych uczuciach. Czytały też Elizabeth Bishop i Adrienne Rich.

Happeningowi towarzyszyła tablica z nazwą miejscowości „Lesbos”. Wyspa od lat 70. jest popularnym miejscem wypoczynku lesbijek z całego świata. Na Lesbos mieszkała też Safona.

Jak opisuje jedna z uczestniczek happeningu, warszawiacy reagowali na akcję pozytywnie.

Ludzie cieszyli się i uśmiechali, bili brawo i machali. Niewiele osób nawiązywało kontakt werbalny, wiele wzrokowy. Było wśród tych spojrzeń wiele serdeczności, trochę sceptycyzmu oraz kilka par oczu i głów próbujących rozwikłać, co się tak właściwie dzieje. Ktoś krzyknął, że świetny pomysł, ktoś zanosił się ze śmiechu w samochodzie. Dowiedziałyśmy się też, że Jezus nas kocha. Kilka osób zapytało o Paradę - jedni po polsku, inni po angielsku i francusku. A policjanci zmartwili się jedynie o to, jak przedostaniemy się z powrotem przez morze na stały ląd. Choć my w sumie nie miałyśmy potrzeby tam wracać...

- opowiada w rozmowie z Gazeta.pl.

W tegorocznej Paradzie Równości wzięło udział około 45 tys. osób. Zobacz też relację Gazeta.pl z Parady Równości >>>

Nastolatkowie LGBT o życiu w Polsce: "Homofobia to ból, przemoc psychiczna, nienawiść"

Więcej o: