Ministerstwo Środowiska po serii pożarów grozi kontrolami. Mogą posypać się ogromne kary

W związku z pożarami składowisk śmieci Ministerstwo Środowiska chce dać nowe uprawnienia Inspekcji Ochrony Środowiska. Zmiany zakładają m.in. całodobowe kontrole na wysypiskach.

Inspekcja Ochrony Środowiska będzie miała nowe uprawnienia - informuje RMF FM. Wynika to z projektu nowej ustawy Ministerstwa Środowiska. Zakłada on m.in. możliwość wejścia kontrolerów na teren składowiska odpadów w dowolnej chwili, nawet w nocy. Ponadto wysypiska będą kontrolowane za pomocą dronów.

Inspekcja Ochrony Środowiska z większymi uprawnieniami

Proponowane przez Ministerstwo Środowiska rozwiązania spowodowane są ostatnią falą pożarów składowisk śmieci. Dotychczas ogromne pożary strawiły m.in. wysypiska w Zgierzu, Studziankach czy nieopodal Mogilna

Oprócz dronów i kontroli inspekcji, która będzie działała całą dobę, projekt ministerialny zakłada też podwojenie liczy inspektorów IOŚ, co pozwoli na przeprowadzanie 20 tys. kontroli rocznie. Ponadto rząd chce dać inspektorom więcej uprawnień. Będą mogli chociażby przeszukiwać pomieszczenia, przesłuchiwać i kontrolować pojazdy przewożące odpady. Te rozwiązania mogą kosztować aż 113 mln.

Ministerstwo Środowiska chce większych kar

Za łamanie przepisów podczas składowania, przetwarzania lub transportowania odpadów będzie teraz groziło nawet 5 lat więzienia. Natomiast kary finansowe mogą dobijać nawet do miliona złotych. Trudniej będzie zdobyć też pozwolenie na otworzenie składowiska odpadów, ponieważ w myśl nowych zasad przedsiębiorca będzie musiał być także właścicielem ziemi. 

Seria pożarów składowisk odpadów. Rząd zawiadamia ABW i prokurature

Więcej o:
Komentarze (38)
Ministerstwo Środowiska chce całodobowych kontroli wysypisk
Zaloguj się
 • niko8472

  Oceniono 11 razy 9

  Co robilo Ministerstwo Srodowiska przez 2,5 roku? Poza wycinaniem chronionego lasu?

 • def11

  Oceniono 11 razy 9

  Gdyby z policjantów nie robili milicjantów i kulsonów od pilnowania barierek na partyjnych wiecach pana prezesa, to i miałby kto pracę operacyjną robić i choć części tego draństwa zapobiec.

 • krynolinka

  Oceniono 16 razy 8

  Kto miał spalić to już spalił. Nie czekali na lotne, nocne brygady Szyszkodnika czy Kowalczyka.

 • swiroslaw_zbawiciel

  Oceniono 10 razy 8

  Przecież gdy pisiorki wprowadziły wysoką opłatę za reklamówki, to chyba nikt im nie wierzył, że te pieniądze pójdą na recykling, a nie na 500+ :D

 • jottsp

  Oceniono 6 razy 6

  najprosciej jesli wlasciclel skladowiska bedzie finansowo odpowiadal za skutek pozaru - czyli za akcje gasnicza i za zatrucie powietrza. Bez tego - podowojenie straznikow, nocne kontrole i kontrole z dronow nic nie dadza, bo kontrole wykaza ze jest porzadek a skladowsko sie zapali 30 min po kontroli. Kontrola tylko da wlascicelowi podkladke ze robil wszystko co zalecone a pozar pojawil sie sam z siebie (sily natury) i wlasciciel jest niewinny.

 • baari

  Oceniono 6 razy 6

  ten sam resort, który wydawał zezwolenia na składowanie tych smieci?

 • eisbergh

  Oceniono 8 razy 6

  ale co maja zamiar kontrolować? samych siebie? szyszke pozwac za te 700 zezwoleń na wwoz smieci?

 • kataryniarski

  Oceniono 12 razy 6

  PiSuary wydali zgody. Znaleźli się cwaniaczki... ciekawe ilu z nich powiązanych z PiS? I się kasa z odszkodowań polała strumieniem! Kolejny SKOK na kasę!

 • cezaryk

  Oceniono 5 razy 5

  Mam nadzieję, że będą to kontrole zapowiadane z wyprzedzeniem co najmniej 2. tygodniowym.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX