"Harmidom" to amerykańska kreskówka chwalona na świecie za promowanie równości małżeńskiej. Można ją oglądać także w Polsce. Nie wszystkim się to spodobało. Skończyło się skargą i upomnieniem KRRiT.
KRRiT przeprowadziła postępowanie wyjaśniające po wniosku Ordo Iuris ws. bajki "Harmidom" emitowanej na kanale telewizyjnym Nickelodeon, przeznaczonym dla dzieci. Wśród bohaterów "Harmidomu" znajduje się para homoseksualna - Howard i Harold - wspólnie wychowująca syna Czarka.
"Czarek podejrzewa, że jego tatowie chcą adoptować drugie dziecko. Wzywa Hirka na pomoc w przygotowaniu się do roli starszego brata" - brzmi opis odcinka, na który zwróciło uwagę Ordo Iuris.
Nie ulega wątpliwości, że omawiany odcinek serialu "Harmidom" miał na celu wywarcie wpływu na rozwój psychiczny i moralny dzieci poprzez przedstawienie pary homoseksualnej jako normalnej rodziny
- czytamy we wniosku do KRRiT, złożonym w listopadzie ub. r. przez ówczesnego prezesa zarządu Ordo Iuris dr hab. Aleksandra Stępkowskiego.
Stępkowski stwierdził również, że odcinek "propaguje postawy i poglądy sprzeczne z moralnością, a w szczególności z chrześcijańskim systemem wartości". Według Ordo Iuris nadawcy powinni pokazywać "normalne rodziny", czyli związki kobiet i mężczyzn.
Warto wspomnieć, że "Harmidom" to tak naprawdę historia wielodzietnej rodziny - Hirka, jego 5 starszych i 5 młodszych sióstr oraz mamy i taty Harmidomskich. Wątek szkolnego przyjaciela Czarka i jego "tatów" jest jedynie poboczny.
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przeanalizowała odcinek wskazany przez Ordo Iuris i upomniała nadawcę.
Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej. Na gruncie obowiązującego prawa fundamentem rodziny jest więc małżeństwo, czyli monogamiczny i równorzędny związek kobiety i mężczyzny, który jest w Polsce prawnie chroniony
- odpisała Anna Szydłowska-Żurawska, dyrektor departamentu prezydialnego KRRiT. Szydłowska-Żurawska powołała się również na ustawę o radiofonii i telewizji, dodając, że "audycje lub inne przekazy powinny szanować przekonania religijne odbiorców, a zwłaszcza chrześcijański system wartości".
"Związki homoseksualne są natomiast sprzeczne z nauczaniem moralnym Kościoła katolickiego" - podkreśliła KRRiT. W dokumencie czytamy również, że:
w programie przeznaczonym dla dzieci nie powinno mieć miejsca promowanie modelu rodziny sprzecznego z wartościami, z którymi utożsamia się wielu rodziców i opiekunów dzieci oglądających serial.
KRRiT wystąpiła do stacji Nickelodeon z wnioskiem o "wystrzeganie się emitowania materiałów prezentujących model rodziny sprzeczny z wzorcem, który w Polsce podlega ochronie prawnej".
Organizacja Ordo Iuris jest najbardziej znana z projektu ustawy zakazującego przerywania ciąży "Stop aborcji". W 2016 r. został on odrzucony przez Sejm.