Para gejów z dzieckiem w popularnej bajce. KRRiT upomina nadawcę: "to sprzeczne z nauką Kościoła"

Organizacja Ordo Iuris złożyła skargę ws. jednego z odcinków popularnej bajki "Harmidom". W kreskówce występuje jednopłciowa para z dzieckiem. To nie spodobało się również Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji.

"Harmidom" to amerykańska kreskówka chwalona na świecie za promowanie równości małżeńskiej. Można ją oglądać także w Polsce. Nie wszystkim się to spodobało. Skończyło się skargą i upomnieniem KRRiT.

"Wywarcie wpływu na rozwój dzieci"

KRRiT przeprowadziła postępowanie wyjaśniające po wniosku Ordo Iuris ws. bajki "Harmidom" emitowanej na kanale telewizyjnym Nickelodeon, przeznaczonym dla dzieci. Wśród bohaterów "Harmidomu" znajduje się para homoseksualna - Howard i Harold - wspólnie wychowująca syna Czarka.

"Czarek podejrzewa, że jego tatowie chcą adoptować drugie dziecko. Wzywa Hirka na pomoc w przygotowaniu się do roli starszego brata" - brzmi opis odcinka, na który zwróciło uwagę Ordo Iuris.

Nie ulega wątpliwości, że omawiany odcinek serialu "Harmidom" miał na celu wywarcie wpływu na rozwój psychiczny i moralny dzieci poprzez przedstawienie pary homoseksualnej jako normalnej rodziny

- czytamy we wniosku do KRRiT, złożonym w listopadzie ub. r. przez ówczesnego prezesa zarządu Ordo Iuris dr hab. Aleksandra Stępkowskiego.

Stępkowski stwierdził również, że odcinek "propaguje postawy i poglądy sprzeczne z moralnością, a w szczególności z chrześcijańskim systemem wartości". Według Ordo Iuris nadawcy powinni pokazywać "normalne rodziny", czyli związki kobiet i mężczyzn.

Warto wspomnieć, że "Harmidom" to tak naprawdę historia wielodzietnej rodziny - Hirka, jego 5 starszych i 5 młodszych sióstr oraz mamy i taty Harmidomskich. Wątek szkolnego przyjaciela Czarka i jego "tatów" jest jedynie poboczny.

Co złego w "Harmidom"? KRRiT odpowiada

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przeanalizowała odcinek wskazany przez Ordo Iuris i upomniała nadawcę.

Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej. Na gruncie obowiązującego prawa fundamentem rodziny jest więc małżeństwo, czyli monogamiczny i równorzędny związek kobiety i mężczyzny, który jest w Polsce prawnie chroniony

- odpisała Anna Szydłowska-Żurawska, dyrektor departamentu prezydialnego KRRiT. Szydłowska-Żurawska powołała się również na ustawę o radiofonii i telewizji, dodając, że "audycje lub inne przekazy powinny szanować przekonania religijne odbiorców, a zwłaszcza chrześcijański system wartości". 

"Związki homoseksualne są natomiast sprzeczne z nauczaniem moralnym Kościoła katolickiego" - podkreśliła KRRiT. W dokumencie czytamy również, że:

w programie przeznaczonym dla dzieci nie powinno mieć miejsca promowanie modelu rodziny sprzecznego z wartościami, z którymi utożsamia się wielu rodziców i opiekunów dzieci oglądających serial.

KRRiT wystąpiła do stacji Nickelodeon z wnioskiem o "wystrzeganie się emitowania materiałów prezentujących model rodziny sprzeczny z wzorcem, który w Polsce podlega ochronie prawnej".

Organizacja Ordo Iuris jest najbardziej znana z projektu ustawy zakazującego przerywania ciąży "Stop aborcji". W 2016 r. został on odrzucony przez Sejm.

Niemcy wprowadziły równość małżeńską. Pierwsza para gejów jest już po ślubie

Więcej o: