Po burzy o "Wiadomości" TVP Krzysztof Ziemiec tłumaczy swoją rolę w programie

Prezenter "Wiadomości" TVP Krzysztof Ziemiec wyjaśnia, że nie odpowiada za paski emitowane w trakcie programu. W poniedziałkowym wydaniu w trakcie zapowiedzi Ziemca o rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 r. pojawił się napis: "4 czerwca - symbol zdrady i zmowy elit".

"Wiadomości" TVP pod koniec poniedziałkowego wydania wyemitowały materiał dotyczący rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 r.  Kiedy na ekranie pojawił się prowadzący Krzysztof Ziemiec i zaczął go zapowiadać, na pasku pojawił się napis: "4 czerwca - symbol zdrady i zmowy elit". Treść paska wywołała sporo oburzonych komentarzy. Tak samo jak obecność Ziemca w programie. Przypomniano jego występ w "Wiadomościach" TVP sprzed 5 lat, gdzie zapowiadał zupełnie inny w wymowie materiał o 4 czerwca. 

Redakcja Wirtualnej Polski poprosiła Krzysztofa Ziemca o komentarz. - Jeśli chce pani uczciwie napisać tekst, to proszę obejrzeć ten materiał, posłuchać mojej zapowiedzi i zobaczyć pasek. Moim odcinkiem pracy jest zapowiedź. Na koniec proszę się przyjrzeć temu, co się od wczoraj dzieje - stwierdził Ziemiec.

"Wiadomości" TVP. Materiał o wyborach

- 4 czerwca to, bez względu na polityczne oceny, bez wątpienia ważny dzień w powojennej historii Polski, który wciąż budzi wielkie emocje. Tym bardziej, że tak naprawdę dziś obchodzimy dwie rocznice - wyborów z 1989 r., kiedy Polacy dali komunistom czerwona kartkę i odwołania rządu Jana Olszewskiego w 92 r., który jako pierwszy chciał rozliczyć się z komunizmem. O wadze tych dat Jan Korab – mówił Krzysztof Ziemiec, zapowiadając poniedziałkowy materiał.

Reporter "Wiadomości" TVP mówił w reportażu m.in., że "dogadanie się części działaczy Solidarności z komunistami przewidywało oddanie im 65 proc. miejsc w Sejmie, niezależnie od wyników wyborów". Wyemitowano również wypowiedź premiera Mateusza Morawieckiego. - Uważałem, że tamte ćwierć wolne wybory to coś za mało, że trzeba iść za ciosem, byłem radykalnie antykomunistyczny, niepodległościowy - mówił Morawiecki.

W materiale powiedziano także: "Wtedy komunistom udało się w części uwłaszczyć gospodarczo kraj, wszystko miało zostać po staremu, sowieckie wojska przez następne 3 lata nadal stacjonowały w wolnej Polsce". Cały materiał można zobaczyć na stronie "Wiadomości" TVP. 

"Wiadomości" TVP w 2013 r.

A jak było w "Wiadomościach" TVP sprzed 5 lat? Wtedy na pasku widniał napis "Słowa wolności". - To nie były jeszcze w pełni demokratyczne wybory, ale mimo to 4 czerwca 1989 r. Polacy po raz kolejny w historii pokazali, że ponad wszystko cenią sobie wolność - mówił Krzysztof Ziemiec w "Wiadomościach" w 2013 r.

Nawet 5000 zł kary za spuszczenie psa ze smyczy? Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje nowe przepisy

Więcej o: