Ostatnia taka miesięcznica smoleńska. Ochrona policji była rekordowa. Podliczyli

Policja ujawniła, ilu funkcjonariuszy czuwało nad bezpieczeństwem podczas miesięcznicy smoleńskiej w kwietniu 2018, kiedy odsłaniano pomnik smoleński. To był rekord, a policjantów zwożono spoza Warszawy.

O liczbę policjantów, zabezpieczających ostatnią tak uroczyście obchodzoną miesięcznicę smoleńską pytał policję Cezary Tomczyk z PO. We wtorek Komenda Stołeczna Policji odpowiedziała parlamentarzyście. Zaangażowanie policji okazuje się rekordowe - 10 kwietnia 2018 r. obchody związane z upamiętnieniem katastrofy smoleńskiej były zabezpieczane przez 3478 policjantów. 

Miesięcznica smoleńska. Ochrona policjiMiesięcznica smoleńska. Ochrona policji Marta Kondrusik/Gazeta.pl; Agencja Wyborcza.pl

Miesięcznica smoleńska. Policjanci nie tylko z Warszawy

Jak napisała w swojej odpowiedzi KSP, aż 1144 funkcjonariuszy przyjechało z innych jednostek w kraju. Szacunkowy koszt zaangażowania policji to 180 tys. zł.

"Polska Policja to nie ochroniarze" - komentował Tomczyk na Twitterze.

Miesięcznice smoleńskie i 32 tys. policjantów

Ostatnie obchody kosztowały znacznie więcej niż poprzednie miesięcznice smoleńskie. Wiemy to, ponieważ w marcu Tomczyk opublikował na swoim Twitterze zestawienie dotyczące zaangażowania policji miesiąc po miesiącu od 2015 r.

Łącznie w okresie od października 2015 roku do lutego 2018 prawie 32 tys. policjantów zabezpieczało miesięcznice smoleńskie. Koszty poniesione przez policję wyniosły łącznie 2 mln 617 tys. zł. Koszt obejmował również zabezpieczenie innych wydarzeń, które w tym samym czasie były organizowane na terenie Warszawy. Z listy wynika, że najwięcej policjantów, nie licząc kwietniowych obchodów, zabezpieczało rocznicę katastrofy w kwietniu ub. roku. Wówczas zaangażowano 3365 funkcjonariuszy.

Kaczyński przed pałacem: To ostatni marsz. Doszliśmy do celu

Więcej o: