W Dąbrowie Górniczej IPN kazał usunąć pomnik Armii Czerwonej. Prace przerwała policja

Ekipa pracująca na zlecenie IPN zaczęła kuć podstawę pomnika żołnierzy Armii Czerwonej, gdy ich pracę przerwała policja. Okazało się, że nie mają odpowiednich pozwoleń.

Pomnik czerwonoarmistów Łośniu (Dąbrowa Górnicza) ma zostać usunięty na podstawie ustawy dekomunizacyjnej. IPN porozumiał się z parafią, na terenie której stoi monument. Po demontażu ma on trafić do Podborska, gdzie w dawnej bazie ZSRR powstaje Muzeum Zimnej Wojny.

Rozbiórka zaczęła się w poniedziałek. Jak opisuje sosnowiecka "Gazeta Wyborcza", ekipa zdążyła zdemontować tablicę i zaczęła kuć podstawę pomnika, gdy na prace przerwała policja.

Okazało się, że Instytut nie dopełnił formalności. Pomnik stoi blisko ronda i pracownicy prowadzili roboty w obrębie pasa ruchu drogowego. Choć sam demontaż pomnika jest legalny, to IPN musi też spełnić wymogi dot. bezpieczeństwa i prawa budowlanego -podkreślają władze miasta. 

Czytaj więcej na sosnowiec.wyborcza.pl

Więcej o:
Komentarze (254)
Policja przerwała usuwanie pomnik czerwonoarmistów
Zaloguj się
 • evergreen111

  Oceniono 87 razy 69

  Pomnik żołnierzy Armii Czerwonej w Muzeum Zimnej Wojny? IPN-owskie czubki! Co mają wspólnego ci żołnierze z zimną wojną? Czy te głąby w IPN nie wiedzą kiedy była druga wojna światowa, a kiedy wojna zimna??? Przecież to zupełnie inne bajki!

 • obeznany

  Oceniono 84 razy 60

  Miliony młodych chłopaków, którzy stracili życie wyzwalając Polskę sami byli ofiarami morderczego reżymu. Teraz dzięki dúpkom pokroju pięty pamięć o nich ma trafić na śmietnik historii. Pisowskie bydlaki, niby walczą z komunizmem a instalują w Polsce to samo.

 • bulwnadzieji

  Oceniono 72 razy 56

  A kiedy zaczniecie usuwać pomniki Wojtyły (pseudonim JPII) - przywódcy watykańskich grabieżców Polski ?

 • rn25

  Oceniono 65 razy 53

  IPN pisze nam nową historię już niedługo okaże się, że Polskę spod okupacji niemieckiej wyzwolili żołnierze wyklęci w mundurach Armii Radzieckiej.

 • pietrix79

  Oceniono 47 razy 39

  IPN z instytutu historycznego powołanego do badań, zmienił się w cenzora i jedynego opiniodawcę w kwestiach patriotyzmu, polskości, prawości i powszechnej prawdy historycznej. Ich pozycja została już w świadomości wielu ludzi zmieniona na formę inkwizycji. Nie są już wiarygodni jako historycy (prawdziwy historyk opisuje, a nie ocenia fakty historyczne oraz nie stosuje tych faktów, dla potrzeb zmian w życiu publicznym). To taka propagandowa inkwizycja do wybiórczego szukania potrzebnych dzisiaj informacji. Jestem za rozwiązaniem IPN lub znaczącym ograniczeniem jego roli.

 • czerskamiernoto

  Oceniono 53 razy 37

  mozna Rosjan nienawidziec rozumiem ale szacunek zmarlym sie nalezy, niedawno katopolaczkowo konwulsji dostawalo o planach przeniesienia pomnika w New Jersey

 • jxl82

  Oceniono 36 razy 30

  Po co kuć? Wystarczy zmienić nazwę na Pomnik wyzwolicieli Polski braci Kaczyńskich.

 • wicipinski

  Oceniono 39 razy 29

  Aparatczyk, zawsze będzie aparatczykiem nie zależnie jakiej opcji służy. Jak czerwoni doszli do władzy, to ich aparatczyki niszczyły pomniki burżuazyjnego zdeprawowania i symbole wyzysku klasowego. Dzisiejsi bolszewicy mszczą się na pamięci poległych żołnierzy.
  Tylko miernoty walczą z martwymi.

 • matylda1001

  Oceniono 26 razy 22

  IPN trzeba zlikwidować, Schetyna miał rację.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX