Niedziele handlowe sierpień 2018. Sklepy będą zamknięte także w jedną środę [KALENDARZ]

W sierpniu 2018 wypadają dwie niedziele handlowe. Warto jednak pamiętać, że w środku miesiąca przypada Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny - kolejny dzień wolny od pracy.

Wprowadzony na początku roku zakaz handlu w niedzielę da o sobie znać także w sierpniu. Które niedziele w sierpniu to niedziele handlowe, a które są niedzielami bez handlu?

Kiedy w sierpniu zrobimy zakupy? Poniżej znajdziesz nasz kalendarz niedziel handlowych na sierpień 2018. 

Niedziele handlowe sierpień 2018. KALENDARZ

Podobnie jak w miesiącach poprzednich, w sierpniu 2018 większe zakupy zrobimy w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. Wtedy będziemy mogli pójść do sklepu Biedronka, Lidl czy Tesco, a także do galerii handlowej.

Warto pamiętać, że w sierpniu wypada jeszcze jeden dzień ustawowo wolny od pracy. Jest to 15 sierpnia (środa) – święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Podsumowując:

Sierpień - kiedy sklepy są otwarte, a kiedy zamknięte?

  • 5 sierpnia 2018 - niedziela handlowa, sklepy otwarte
  • 12 sierpnia 2018 - niedziela bez handlu, sklepy zamknięte
  • 15 sierpnia 2018 - święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, Matki Boskiej Zielnej, sklepy zamknięte
  • 19 sierpnia 2018 - niedziela bez handlu, sklepy zamknięte
  • 26 sierpnia 2018 - niedziela handlowa, sklepy otwarte
embed

Niedziela handlowa. W których sklepach można robić zakupy bez względu na zakaz handlu?

Podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę w styczniu 2018 roku ustawa o zakazie handlu w niedzielę przewiduje 32 wyjątki od ogólnopolskiej zasady. Oznacza to, że niedziele handlowe to dla pewnych branż wszystkie niedziele w roku. Jakie to branże? Sprzedawać we wszystkie dni w miesiącu mogą m.in. apteki, stacje benzynowe, cukiernie, piekarnie, restauracje, lodziarnie, kwiaciarnie, punkty pocztowe, sklepy z pamiątkami oraz sklepy z dewocjonaliami.

Kolejne niedziele handlowe

Ustawa o zakazie handlu w niedzielę przewiduje, że zakaz będzie wprowadzany stopniowo. W 2018 roku niedziele handlowe będą wypadać dwa razy w miesiącu, w 2019 roku tylko raz, z kolei w roku 2020 na zakupy pójdziemy tylko w siedem wyjątkowych niedziel, m.in. przed świętami Bożego Narodzenia oraz przed Wielkanocą.

Niedziele handlowe 2018 - w te dni sklepy będą zamknięte

Więcej o: