Burzowa pogoda. Pas nawałnic przeciął Polskę na pół. Pod Rabką aż zrobiło się biało

Pogoda wieczorem nadal będzie burzowa. Gwałtowne burze, nierzadko z gradobiciem, mogą wystąpić niemal w całym kraju. Niedaleko Krakowa z kolei zaobserwowano zalążek trąby powietrznej.

Burze nie ustępują. Pogoda w sobotę wieczorem zgotowała niemiłą niespodziankę tym, którzy nastawiali się na grilla.

Gdzie jest burza?

Jak informują na swoim profilu Polscy Łowcy Burz ok. godz. 17.30 najwięcej burz znajdowało się w pasie od Ziemi Lubuskiej i Pomorza Zachodniego, i Środkowego po Wielkopolskę i Ziemię Łódzką oraz od północnej Opolszczyzny przez województwo świętokrzyskie po region między województwem lubelskim a Podkarpaciem.

Jak pokazywał radar burz ok. godz. 18 pas burzowy rozciągał się od południowych krańców Lubelszczyzny przez woj. świętokrzyskie, Małopolskę, województwo łódzkie, Wielkopolskę aż do województwa zachodniopomorskiego.

Po 19.00 pas nadal przecinał Polskę na pół, ale wyładowań jest już nieco mniej. Występują w okolicy Bydgoszczy, Łodzi, na Śląsku - na samej granicy z Czechami.

Ostrzeżenia IMGW dla 14 województw

W związku z burzami IMGW wydało ostrzeżenia pogodowe aż dla 14 województw. 

  • Ostrzeżenia drugiego stopnia dotyczą województw: lubuskiego, wielkopolskiego, mazowieckiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego.
  • Ostrzeżenia pierwszego stopnia dotyczą województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, dolnośląskiego, opolskiego i lubelskiego. 

Obfity deszcz może spowodować podtopienia w polskich miastach.

"Dzisiejsze zjawiska burzowe ponownie wykazują się dużym uwodnieniem oraz znaczną aktywnością elektryczną, a ich głównym zagrożeniem są nadmierne opady deszczu doprowadzające do podtopień / zalań" - napisał na Facebooku Grzegorz Zawiślak - Polish Storm Chaser. 

Deszcz, grad i trąba powietrzna

W sobotę w Małopolsce zaobserwowano nawet zalążki trąby powietrznej:

Oraz grad, który można na pierwszy rzut oka pomylić ze śniegiem - takie zjawisko obserwowali mieszkańcy wsi Bukowina-Osiedle pod Rabką:

A tak sytuacja wyglądała w sobotę po południu w Szczecinie:

Sobotnia ulewa w SzczecinieSobotnia ulewa w Szczecinie CEZARY ASZKIELOWICZ

Aktualną pogodę można śledzić na poniższej interaktywnej mapie:

Kiedy grzmi, nigdy nie rozmawiaj przez telefon i uważaj na piorun kulisty. To prawda? [FAKTY I MITY O BURZY]

Więcej o: