Rejestracja narodzin od dziś przez internet. 5 prostych kroków, by zarejestrować noworodka

Rejestracja narodzin dziecka online to nowe rozwiązanie Ministerstwa Cyfryzacji. Usługa jest dostępna od 1 czerwca 2018 roku. Ministerstwo przyznaje w komunikacie, że to prezent specjalnie na Dzień Dziecka.

Rejestracja narodzin dziecka online ma odbywać się szybko i prosto. Jak obiecuje Ministerstwo Cyfryzacji, świeżo upieczeni rodzice z rejestracją „zdążą w trakcie drzemki”.

Rejestracja narodzin dziecka w urzędzie. Jakie formalności wypełnić? >>>

Rejestracja narodzin online. Ile czasu?

– Na zarejestrowanie narodzin dziecka rodzice mają 21 dni od dnia wystawienia karty urodzenia. Do tej pory mieli tylko jedną opcję – wizyta w urzędzie. Od teraz mają wybór – pędzić do urzędu czy spędzić ten czas z nowym członkiem rodziny. – czytamy w komunikacie. Należy pamiętać o tym, że „rodzic, który będzie rejestrował narodziny (może to być zarówno mama, jak i tata) musi mieć aktualny Profil Zaufany.” Żeby go utworzyć należy wejść na tę stronę

 

Rejestracja narodzin online. Jakie dane?

Rejestracja narodzin online odbywa się na stronie obywatel.gov.pl i wymaga wcześniejszego zebrania odpowiednich danych. – To czego potrzebujesz na tym etapie to m.in. nazwa szpitala, w którym dziecko przyszło na świat oraz imię dziecka. Ustal także numer Twojego aktu małżeństwa lub urodzenia (jeśli nie jesteś w związku małżeńskim) - to znacznie ułatwi weryfikację Twoich danych w Urzędzie Stanu Cywilnego. Kilka kliknięć i gotowe. Kolejny krok to wybór adresu, pod którym chcesz zameldować dziecko oraz sposobu odebrania dokumentów. Do wyboru masz skrzynkę na ePUAP, odbiór osobisty lub przesyłkę tradycyjną pocztą. Ostatni krok to podgląd wniosku i podpis (Profilem Zaufanym). – podaje Ministerstwo Cyfryzacji.

Instrukcja w 5 krokach

Ministerstwo Cyfryzacji przedstawia cały proces w 5 prostych krokach:

 1. Oświadczasz, że jesteś matką/ojcem dziecka
 2. Sprawdzasz poprawność swoich danych, wprowadzasz dane drugiego rodzica
 3. Wpisujesz dane dziecka
 4. Wybierasz adres zameldowania dziecka i sposób, w który chcesz odebrać dokumenty (elektronicznie - skrzynka na ePUAP, osobiście, poczta tradycyjną)
 5. Krok 5: podgląd wniosku i... podpis (Profilem Zaufanym).

Odpis aktu urodzenia, w zależności od wybranej przez Ciebie opcji, zostanie przesłany w wersji papierowej lub elektronicznej. Razem z nim otrzymasz powiadomienie o nadanym numerze PESEL oraz zaświadczenie o zameldowaniu.

 

Niejedyne zmiany

Ministerstwo Cyfryzacji zapowiada również inne zmiany w rejestrach. Należy do nich „jednoznaczne powiązanie danych rodziców i dzieci w rejestrze PESEL (tzw. parentyzacja)” oraz „szybsze poprawianie niezgodnych z prawdą informacji zgromadzonych w rejestrze PESEL”. Ma to poprawić prowadzenie statystyk oraz realizację programów pomocowych takich jak Rodzina 500 plus.

Więcej o:
Komentarze (18)
Rejestracja narodzin dziecka online. Od dziś jest to możliwe
Zaloguj się
 • ruch.lewostronny

  Oceniono 16 razy 12

  ⏰Jeśli fanatycy PiS-dzielscy mówią o dziecku od momentu poczęcia to powinna być możliwość lub obowiązek rejestracji poczęcia, co by stanowiło podstawę do wypłaty pińćset oraz chrztu.

 • anna.maria0

  Oceniono 11 razy 9

  "4. Wybierasz adres zameldowania dziecka"

  A jak rodzic nie ma zameldowania tylko adres zamieszkania, to dupa blada i dalej rejestracja nie przejdzie. Można podać byle jaki adres i co dzieciak zostanie zameldowany w pewnej willi na Żoliborzu, a potem sprowadzi rodziców?

 • norton2

  Oceniono 5 razy 5

  No to Krysia Pawłowicz będzie się cieszyć i zarejestruje swoje i wymarzone dzieciątku- nie zdradzając kto jest ojcem tego jej kaprysu!!!!!!!!!!AMEN a Rydzyk poblogoslawi !!!!!

 • ruch.lewostronny

  Oceniono 4 razy 4

  ⏰Obłudne PiS-dzielstwo. O dziecku mówicie od momentu poczęcia. Zatem rejestracja powinna być możliwa od momentu poczęcia.

 • shtalman

  Oceniono 3 razy 3

  Jeszcze zostało kilka punktów dla państwa milicyjnego Bolandia
  6. Kolor skóry
  7. Wyznanie
  8. Przynależność partyjna

 • yuo7leo9

  Oceniono 3 razy 3

  To teraz demografia nam podskoczy o 400%. Sama zamierzam zarejestrować powicie czworaczków!

 • hastatrespasos

  Oceniono 3 razy 3

  Komunikat o rzekomym prezencie na Dzień Dziecka chyba pomija podstawowe kwestie, z pewnością nieobojętne kaczemu nierządowi. Kwestionariusz on-line będzie więc pewnie zawierać m.in. takie pozycje: A)czy rodzice mają ślub kościelny, czy cywilny, czy żyją na kocią łapę? B)Czy dzieciątko zostało poczęte w sposób naturalny, czy nie daj Boże jest owocem grzesznego in vitro? C)Czy gdyby Bozia pobłogosławiła niemowlę inwalidztwem nadając mu status męczennika na Ziemi, rodzice zobowiązują się nieść ten kierat radośnie razem z nim do końca swych dni, nie oddając potomka pod opiekę państwu? Zależnie od odpowiedzi, USC będą wszystkich Kaczogumniaków od kołyski kwalifikować do poddanych pierwszego, drugiego, czy jeszcze gorszego sortu.

 • hastatrespasos

  Oceniono 4 razy 2

  Kapitalne stwierdzenie: świeżo upieczeni rodzice z rejestracją „zdążą w trakcie drzemki”. Drzemki kiedy: po poczęciu, jak według niektórych miałoby się to odbywać? Czy drzemki po powrocie szczęśliwej mamy z noworodkiem do domu? Wtedy na drzemkę niełatwo znaleźć czas. A siadanie natychmiast do komputera chyba nie jest wtedy jest priorytetem powiększonej rodziny. Zwłaszcza w celu owej rejestracji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX