Tajne więzienia CIA były nie tylko w Polsce. Prezydent Litwy: Nasza reputacja ucierpiała

Na Litwie działało tajne więzienie CIA - oświadczył dziś Europejski Trybunał Praw Człowieka. Sprawa dotyczy przetrzymywania w latach 2005-2006 osób podejrzanych o terroryzm. Trybunał orzekł dziś, że oprócz Litwy, tajne więzienie CIA istniało też na terenie Rumunii.

Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził, że od lutego 2005 do marca 2006 roku na terenie Litwy działało tajne więzienie CIA. W ten sposób kraj ten naruszył Europejską Konwencję Praw Człowieka, która zakazuje tortur oraz gwarantuje prawo do wolności i bezpieczeństwa osobistego i zapewnia prawo do sprawiedliwego procesu.

Trybunał nakazał Litwie zapłacenie 130 tys. euro odszkodowania za nielegalne przetrzymywanie na swoim terenie Palestyńczyka Abu Zubaydah. Jego adwokaci utrzymują, że mężczyzna w 2002 roku został zatrzymany na terenie Pakistanu, a następnie więziony na różnych kontynentach. Ostatecznie został przeniesiony na Litwę. Obecnie Abu Zabaydah przebywa w Guantanamo. 

Minister sprawiedliwości Elvinas Jankeviczius poinformował, że uzasadnienie decyzji Trybunału jest bardzo obszerne - liczy trzysta stron, dlatego sytuacja jest na razie analizowana. Strona litewska ma prawo odwołać się od tego wyroku, ale decyzja nie została jeszcze podjęta.

Sprawę skomentowała też prezydent Litwy. W krótkim oświadczeniu Dalia Grybauskaite przyznała, że wyrok nie jest dla kraju korzystny. "Reputacja Litwy ucierpiała, ale podpisaliśmy Europejską Konwencję Praw Człowieka, dlatego będziemy przestrzegać wyroku Trybunału" - czytamy w komunikacie. 

Strona litewska na zaskarżenie wyroku ma trzy miesiące. Tajne więzienie CIA na Litwie miało się znajdować w ośrodku jeździeckim pod Wilnem w miejscowości Antaviliai.

Sprawa tajnych więzień CIA w Polsce

W 2014 roku Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że Polska naruszyła zakaz tortur i nieludzkiego traktowania wobec dwóch więźniów, których prawdopodobnie przetrzymywano w więzieniu CIA w Starych Kiejkutach.

Zgodnie z wyrokiem Polska wypłaciła poszkodowanym 230 tys. euro. Jest to odszkodowanie za naruszenie zakazu tortur i nieludzkiego traktowania więźniów w tajnych więzieniach CIA. Według trybunału Polska wiedziała o celach i metodach postępowania z więźniami, jakie były stosowane w jednostkach CIA na jej terenie.

Żaden polski rząd oficjalnie nie przyznał się do istnienia tajnych wiezień CIA w Starych Kiejkutach. 

Komentarze (78)
Tajne więzienia CIA były także na Litwie i w Rumunii
Zaloguj się
 • yaspiman

  Oceniono 13 razy 7

  wszyscy odpowiedzialni za to powinni trafić przed trybunał, a następnie do tych więzień.
  jeżeli ktoś nie przestrzega prawa, to nie powinien liczyć że prawo będzie przestrzegane w stosunku do niego.

 • xxq

  Oceniono 5 razy 5

  Nie było umowy formalnej więc Cosmic Top Secret nie zobowiązuje polskiej prokuratury i sądu - dlaczego ci panowie nie są przesłuchiwani przez prokuratora ?

 • wiesss

  Oceniono 17 razy 5

  Nic dziwnego, że z takimi państwami jak Rumunia, Polska, Litwa, Kuba można robić co się chce.

 • lech2011

  Oceniono 10 razy 4

  Jak to: były w Polsce? Pierwsze słyszę, cały czas wszyscy zgodnie zaprzeczali....
  Ktoś coś chlapnął?

 • dante_waw

  Oceniono 14 razy 4

  hahaha... i dopisek NOWE... chyba tylko w GW nie wiedzielii :)

 • realistas

  Oceniono 1 raz 1

  Żadne to usprawiedliwienie dla Polski.

 • tl132

  Oceniono 7 razy 1

  Polska ... Wesoły barak w obozie socjalistycznym ... czy ponure więzienie CIA w demokracji kapitalistycznej? Oto jest pytanie ...

 • cezar85

  Oceniono 15 razy 1

  trzymanie więźniów w Polsce mi nie przeszkadza

  płonące w całej Polsce niemieckie śmieci mi przeszkadzają

  a jeszcze bardziej, że kulsony się nie kwapią, aby znaleźć właścicieli terenów

  bo może się okazać, że to proboszcz, albo nie daj buk, pis'uar

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX