Kazania hierarchów w Boże Ciało. Gądecki mówił o nazistowskiej akcji T4, Jędraszewski o 100-leciu

Arcybiskupi Marek Jędraszewski i Stanisław Gądecki podczas homilii na Boże Ciało nie unikali tematów politycznych. Pojawiły się słowa o nazistowskiej akcji T4 oraz stwierdzenie, że po 1989 r. "wyprzedawano majątek narodowy".

Abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, podczas homilii w Boże Ciało mówił m.in. o aborcji. Duchowny skrytykował sytuację wokół projektu "Zatrzymaj Aborcję", zarzucając, że "sejmowi prawnicy wyliczają, że nie opłaca się leczyć chorych dzieci".

Wprowadzenie w życie ustawy oznacza zwiększenie nakładów finansowych na osoby niepełnosprawne i chore. To retoryka żywcem wyjęta z nazistowskiej akcji T4, gdzie przeliczano koszty utrzymania jednego niepełnosprawnego i udowadniano w ten sposób konieczność likwidacji osób ułomnych

mówił abp Gądecki, cytowany przez "Głos Wielkopolski".

Metropolita poznański skrytykował też działania władz Poznania, które zapowiadają, że ginekolog w mieście będzie dostępny 24 godziny na dobę.

Abp Jędraszewski: Wyprzedawano majątek narodowy

Z kolei w Krakowie, abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, wspominał podczas kazania w Boże Ciało o 100-leciu polskiej niepodległości.

Abp Jędraszewski, jak opisuje portal wPolityce.pl, ocenił, że okres po 1989 roku był czasem "polskiej suwerenności, poprzez wyprzedaż częstokroć za bezcen majątku narodowego".

Metropolita krakowski stwierdził, że po 1989 roku "wyszydzano takie treści jak: ojczyzna, patriotyzm, tradycja i rodzina".

- Konieczny jest zatem dzisiaj rzetelny i odpowiedzialny, dokonywany w świetle wspólnego dobra, którym jest nasza Ojczyzna, w prawdzie i w pokorze, namysł nad tym stuleciem zawartym między latami 1918-2018 - apelował duchowny.

Abp Głódź: Polska przetrwała, bo nie uległa "pedagogice wstydu"

Z kolei w Gdańsku arcybiskup Sławoj Leszek Głódź nawiązał w homilii do przypadającej w tym roku 100. rocznicy niepodległości Polski.

- Polska nie zginęła, bo wsłuchała się w mowę przeszłości, która pozwoliła i pozwala na zachowanie wolności ducha. Także poprzez nieuleganie temu, co się nazywa "pedagogiką wstydu", tak rozpowszechnionej w liberalnych, kosmopolitycznych kręgach. Dlatego trzeba wciąż pamiętać, że jesteśmy przedmurzem chrześcijaństwa - cytuje słowa abp Głodzia trójmiejska "Gazeta Wyborcza".

Do czego przyzwyczaiły nas dwa lata rządów Prawa i Sprawiedliwości?

Więcej o: