Duda walczył o SKiD z Macierewiczem. Z nowym szefem MON się dogadał, znamy przyszłość WOT

Prezydent i minister obrony narodowej wspólnie ogłosili, że MON i BBN opracowały nowy System Kierowania i Dowodzenia armią (SKiD). Oprócz nowych, "klarownych reguł", zdecydowano też, jaka będzie przyszłość Wojsk Obrony Terytorialnej. O SKiD boje toczył wcześniej były szef MON Antoni Macierewicz z prezydentem.

Prezydent Andrzej Duda, będący zwierzchnikiem Sił Zbrojnych, szef MON Mariusz Błaszczak i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch pojawili się 30 maja w Nowej Dębie na ćwiczeniach żołnierzy. Podczas wizyty ogłosili, że MON we współpracy z BBN opracowały założenia I etapu reformy Systemu Kierowania i Dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP (SKiD).

Te zmiany dotyczą m.in. roli Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego (tzw. pierwszego żołnierza RP), który ma zyskać nowe miejsce w hierarchii - podlegać mu będą dowódca generalny, dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych czy szef Inspektoratu Wsparcia.

Oprócz tego Szef Sztabu Generalnego WP w czasie wojny będzie dowodził Siłami Zbrojnymi RP do czasu mianowania Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych i przejęcia przez niego dowodzenia.

"W wyniku tych zmian nastąpi dostosowanie struktur dowodzenia Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej do modelu obowiązującego w NATO" - wskazuje MON na swojej stronie internetowej.

Decyzje dot. WOT

Zmiany obejmą też Wojska Obrony Terytorialnej, które mają w przyszłości być zintegrowane z innymi rodzajami Sił Zbrojnych. Jednak dopóki WOT nie osiągnie pełnej zdolności do działania, to będzie - jak dotychczas - podlegać Ministrowi Obrony Narodowej.

Do zakończeniu tego procesu Wojska Obrony Terytorialnej, tak jak pozostałe rodzaje Sił Zbrojnych, zostaną podporządkowane Szefowi Sztabu Generalnego Wojska Polskiego

- mówił minister Błaszczak. Takie działania mają sprawić, że proces formowania się WOT nie zostanie zakłócony. Szef MON wyjaśniał też, że nowy SKiD, który ma zastąpić ten stworzony w 2014 roku przez rząd PO-PSL, ma być klarowny. - To, co zostało wprowadzone za czasów koalicji PO-PSL, to system tworzący chaos kompetencyjny. Odchodzimy od tego - oznajmił Błaszczak.

Prezydent: Współpraca z szefem MON układa się świetnie

Podczas konferencji zadowolenia ze współpracy nie krył prezydent Andrzej Duda, który mówił m.in., że do prac nad SKiD minister Błaszczak "przystąpił intensywnie zaraz po objęciu stanowiska".

Współpracowaliśmy przez ten czas bardzo ściśle i udało się przygotować już dużą część właśnie tego nowego Systemu Kierowania i Dowodzenia. Cieszę się bardzo panie ministrze, że ta współpraca nam się tak dobrze układa i że wspólnym wysiłkiem dla naszych sił zbrojnych i dla Rzeczpospolitej udaje nam się przygotować ten niezwykle ważny dokument

- powiedział prezydent.

SKiD za czasów Antoniego Macierewicza

O SKiD boje z prezydentem Dudą toczył były szef MON Antoni Macierewicz. Prace nad nowym systemem nie układały się najlepiej i np. w sierpniu 2017 roku prezydent zdecydował, że nie doszło do wręczenia nominacji generalskich i admiralskich w siłach zbrojnych.

Kancelaria Prezydenta jako powód tej decyzji podawała właśnie brak postępów nad SKID:

W ocenie Prezydenta, trwające prace i brak uzgodnień dotyczących nowego systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP nie stwarzają warunków do merytorycznej oraz uwzględniającej potrzeby armii oceny przedstawionych kandydatur do awansów generalskich.

Kancelaria Prezydenta wskazywała wówczas, że prezydent oczekiwał współpracy między BBN a MON w kwestii SKiD, co pozwoliłoby na "podjęcie stosownych decyzji kadrowych".

Formują się "wojska Macierewicza". Szef MON odebrał ślubowanie od żołnierzy OT

Więcej o:
Komentarze (123)
Prezydent i szef MON o SKiD. Nowy system dowodzenia siłami RP
Zaloguj się
 • sector23

  Oceniono 29 razy 25

  To co się teraz dzieje z polską armią, najtrafniej spłentowałby chyba tylko dzielny Wojak Szwejk

 • maciek7783

  Oceniono 22 razy 18

  Obydwaj wybitni specjaliści od wojskowości !!!

  Aż "strach się bać " jak ROZPIERNICZĄ NAM ARMIĘ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • yaspiman

  Oceniono 24 razy 18

  macierenko ma bardzo dokładne zadania do wykonania. za wszelką cenę będzie się starał je wypełnić, bo z jego szefami nie ma żartów.

 • maxim38

  Oceniono 18 razy 16

  Dwa samce na klamce.Jeden wart drugiego.Towarzysze wzajemnej adoracji....Oj można by tak o Nich.Terytorialsów to zagonić w teren do pomocy przy klęskach żywiołowych żeby im się pod beretami we łbach nie poprzewracało.

 • krynolinka

  Oceniono 24 razy 16

  Duda darł koty z Antonim, ale teraz z operatorem wiadomo czego poprawia sprawy sprzed jeszcze Antoniego zarządzania. Logika pokazuje, że w takim razie Macierewicz nie chciał zmian systemu odziedziczonego po poprzednikach.
  I tak to zostawię. Bo to nie na moją głowę.

 • cztery0000ziobra

  Oceniono 17 razy 15

  Daje się zauważyć zanik propagandowej aktywności niedawnych kaczych frontmanów. Gdzie się podziewa Maciora? Gdzie Obatel? Gdzie Klempa z tym jej "pani redaktor" i "ja powiem tak"? Nawet panna Zbysia powściągnęła swój sławetny "ziobrotok". Czyżby Balbina pochował już ich wszystkich do szafy przed wyborami?

 • polakadam

  Oceniono 19 razy 15

  I pomysleć że ten gnooj z kozią bródką Andron Świrynowicz chcąc mieć nieograniczoną władzę nad OT chciał osłabić zdolność bojową całego wojska. putin musi być bardzo niezadowolony że świra wyrzucili......

 • drbob20

  Oceniono 17 razy 15

  ciekawe czy antoni, tadeusz i madame sobecka storpeduja ten projekt skomasowanym natarciem zdrowasmaryjek

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX