Policjanci zeznają ws. 11 listopada. Hasło "śmierć wrogom ojczyzny" "odebrali jako patriotyczne"

Przed wrocławskim sądem rozpoczął się proces ośmiu osób, które miały zakłócać marsz narodowców. Podczas marszu pojawiło się m.in. hasło "Śmierć wrogom ojczyzny". - Odbieraliśmy hasła jako patriotyczne - stwierdził jeden z policjantów.

Chodzi o Marsz Wielkiej Polski Niepodległej, który 11 listopada ubiegłego roku przeszedł ulicami Wrocławia. Na czele marszu szli m.in. były ksiądz Jacek Międlar i Piotr Rybak, który spalił kukłę Żyda. Przeciwko marszowi protestowali aktywiści z Obywateli RP i Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Kontrmanifestanci na ulicy Kazimierza Wielkiego próbowali zablokować marsz narodowcom.

Na ławie oskarżonych w sądzie we Wrocławiu zasiadło osiem osób, które brały udział w blokowaniu marszu. Jak informuje portal tuwroclaw.pl podczas przesłuchania we wtorek nikt spośród nich nie przyznał się do zarzucanych im czynów. 

Patriotyczne hasło "Śmierć wrogom ojczyzny"

W trakcie rozprawy mł. insp. Roman Bojdoł, policjant., który zajmował się zabezpieczaniem wydarzenia, odniósł się do haseł, jakie pojawiały się na marszu. - Od początku marszu do jego końca były skandowane różne hasła. Hasła te odbieraliśmy i analizowaliśmy z przedstawicielem miasta, generalnie jako hasła patriotyczne - cytuje funkcjonariusza tuwroclaw.pl. Policjant przyznał jednocześnie, że słyszał podczas marszu hasła, takie jak „Raz sierpem, raz młotem, czerwoną hołotę” czy „Śmierć wrogom ojczyzny”.

"Odrażające zgromadzenie"

Patryk Iwanicki z Obywateli RP powiedział, że od kilku lat zauważa zawłaszczanie święta 11 listopada przez skrajne ugrupowania.  - Grupy te są w dużej mierze skupione w ramach i wokół Obozu Narodowo-Radykalnego - organizacji odwołującej się wprost do swojego jawnie faszystowskiego przedwojennego odpowiednika - oraz bliskiej mu ideologicznie Młodzieży Wszechpolskiej - cytuje Iwanickiego tuwroclaw.pl. - Naszym protestem nie zakłóciliśmy przebiegu tego niezakazanego, lecz odrażającego zgromadzenia prowadzonego przez znanych głosicieli antysemickich, antyukraińskich i faszystowskich.