Boże Ciało. Święto nakazane i dzień wolny od pracy. Czy trzeba iść do kościoła?

Boże Ciało 2018. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa będzie obchodzona już w czwartek. Czy w Boże Ciało należy uczestniczyć w mszy świętej?

Boże Ciało jest obchodzone na pamiątkę tego, jak Jezus Chrystus w trakcie Ostatniej Wieczerzy przemienił chleb i wino w swoje Ciało i Krew. W Polsce tego dnia na ulice wyruszą procesje eucharystyczne, które zatrzymają się po kolei przy czterech ołtarzach. Zostaną na nich odczytane cztery Ewangelie. Ołtarze ustanowione na terenie parafii mają być symbolem tego, że Bóg jest ciągle obecny wśród swoich wiernych. Kwiaty sypane w procesji są znakiem wdzięczności wobec Boga.

Boże Ciało. Co to za święto?

Boże Ciało. Geneza

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa była pierwszy raz obchodzona w Belgii w 1247 roku. Święto zostało ustanowione pod wpływem widzeń, jakie miała miejscowa zakonnica. W Polsce po raz pierwszy obchodzono je w 1320 roku w diecezji krakowskiej pod przywództwem biskupa Nankiera. Boże Ciało to święto ruchome, które wypada 60 dni po Wielkanocy. Jest dniem ustawowo wolnym od pracy, dlatego nie są wtedy czynne duże sklepy.

Boże Ciało – czy trzeba iść do kościoła?

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa jest świętem nakazanym. Tego dnia wierni są zobowiązani do uczestniczenia w mszy świętej. Do tego, zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, muszą powstrzymać się od prac niekoniecznych. Udział w samej procesji nie wystarczy i nie zastąpi pójścia do kościoła. 

Pogoda w Boże Ciało i długi weekend. Zapowiada się ciepło i słonecznie, ale pojawią się burze

Więcej o:
Komentarze (506)
Boże Ciało. Święto nakazane i dzień wolny od pracy
Zaloguj się
 • mat.31

  Oceniono 77 razy 61

  Co to znaczy "czy trzeba"? Normalnie nie trzeba, chyba, że ktoś jest katolikiem.

 • fafarafafafa

  Oceniono 64 razy 52

  Odpowiedź brzmi - nie. Na szczęście jeszcze nie ma w tym kraju nakazu ustawowego chodzenia na msze.

 • yamuasica

  Oceniono 48 razy 40

  Nie trzeba. Ale dla beki można się przejść popatrzeć jak grupa facetów w kieckach obnosi się po okolicy i modli do andruta w złotym słoiku.

 • wicipinski

  Oceniono 49 razy 35

  21 wiek, ludzie rozwinęli naukę, konstruują niewiarygodne wynalazki, a w naszym grajdole, panowie w dziwnych kiecach, noszą ciastko oprawione w złote słoneczko i mówią, że to Bóg.

 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 42 razy 30

  "Boże Ciało. Święto nakazane i dzień wolny od pracy. Czy trzeba iść do kościoła?"
  Nie trzeba "tace" mozna przeslac przelewem na konto................

 • g2cos7alfa

  Oceniono 29 razy 25

  Czy w biblii jest coś o konieczności pójścia do kościoła w tym dniu? Purpuraci wymyślili sobie święto i to ponad 1000 lat po Chrystusie. Nawet chrześcijanie nie są zobowiązani...

 • bacowa

  Oceniono 35 razy 23

  Że Boże Ciało to akt religijny jak miesięcznice

  to znowu podczas tej celebry Pięty bedą mieli okazje zarwać jakąś dupę

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX