Kobiety nosiły biustonosz już w starożytnej Grecji, aby móc lepiej uprawiać sport. Współczesny odpowiednik biustonosza pojawił się dopiero w 1910 roku. Wymyśliła go Caresse Crosby. Nowszy model – ze wzmocnionymi miseczkami, które rozdzielały piersi – został zaprojektowany w 1943 roku dla Jane Russel do roli w filmie "Wyjęty spod prawa". Do zrzucenia biustonoszy namawiały feministki w latach 60. i 70. Jednak ich noszenie było nadal popularne ze względu na dresscode w pracy.
Źle dobrany biustonosz powoduje problemy ze zdrowiem. Biustonosz nie powinien być zbyt luźny, ani zbyt ciasny w obwodzie. Za duży obwód sprawia, że piersi są podtrzymywane przez ramiączka, które uciskają ramiona. Natomiast jeżeli biustonosz jest zbyt opinający, to utrudnia krążenie krwi w całej klatce piersiowej. Do tego należy zwrócić uwagę na dobrze dobrane miseczki i odpowiednią długość ramiączek. Dzień bez stanika to dobry moment by odwiedzić brafitterkę.
Oficjalnie samo noszenie biustonosza nie wywołuje problemów ze zdrowiem. Natomiast źle dobrany stanik może powodować bóle pleców, dolegliwości związane z barkami, ramionami, a nawet bólami głowy. Dobrze dobrany biustonosz jest wręcz niezbędny u kobiet cierpiących na schorzenia pleców.
Dzień bez stanika to dobry moment by przypomnieć sobie o profilaktyce raka piersi. Badania należy przeprowadzać przynajmniej raz w roku. Na bieżąco można również przeprowadzać samobadanie piersi.