Pogoda na środę. Przed nami kolejny gorący dzień. IMGW ostrzega przed upałami

We środę kolejny dzień z rzędu będzie słonecznie i gorąco. Upały będą tak duże, że w kilku województwach obowiązuje alarm pogodowy. Lokalnie mogą pojawić się burze.

Po praktycznie bezchmurnej nocy środa będzie kolejnym upalnym dniem. Już o godz. 6 rano w większości kraju było 17-18 stopni Celsjusza., nieco chłodniej jedynie w Rzeszowie i Zakopanem. 

W ciągu dnia może pojawić się jedynie umiarkowane zachmurzenie - wynika z prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W niemal całej Polsce termometry pokażą 29-30 stopni. W Zakopanem temperatura do 24 stopni w ciągu dnia. Ciepło będzie do późnego wieczora. 

Pogoda w środę 20 maja - IMGW ostrzega

Lokalnie mogą występować burze. Gwałtownych zjawisk pogodowych powinni spodziewać się m.in. mieszkańcy Zielonej Góry i Łodzi.

W związku z upałami IMGW wydało ostrzeżenia pogodowe dla części lub całości województw zachodniopomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego i opolskiego. Tam prognozuje się nawet 31 stopni. 

Zobacz prognozę na interaktywnej mapie:

Pogoda. Gdzie jest burza?

Informacje o tym, gdzie w tej chwili znajduje się burza - a dokładnie gdzie dochodzi do wyładowań - można znaleźć na specjalnych stronach internetowych. Pozwalają one sprawdzić między innymi w jakim kierunku przesuwa się burza i kiedy dotrze do nas.

Zobacz, gdzie są burze w Polsce >>>

Zobacz, gdzie są burze w Europie >>>

Zobacz interaktywną mapę burzową >>>

Jak zachować się w czasie burzy?

Burzę najlepiej jest przeczekać w budynku lub w samochodzie, jeśli jesteśmy w trakcie podróży. W trakcie wyładowań należy unikać otwartych przestrzeni, nie wolno kłaść się na ziemi lub chować pod drzewami i słupami elektrycznymi. Najlepiej jest kucnąć w zagłębieniu terenu i przeczekać wyładowania.

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia?

Taki komunikat opublikowany przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewiduje wystąpienie "niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia".

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia?

Takie ostrzeżenie IMGW przewiduje wystąpienie "niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia".

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne trzeciego stopnia?

Jest to najwyższy stopień ostrzeżenia, który przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia.

Więcej o: