Boże Ciało 2018. Skąd się wzięło jedno z najważniejszych świąt Kościoła katolickiego?

Boże Ciało to święto, które upamiętnia Ostatnią Wieczerzę i Przeistoczenie chleba i wina w ciało i krew Chrystusa. Jak to się stało, że doszło do jego ustanowienia?

Boże Ciało. Kiedy wypada jedno z najważniejszych świąt Kościoła katolickiego?

Boże Ciało, czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa to święto ruchome. Obchodzimy je co roku, dokładnie 60 dni po Wielkanocy, w czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej. Boże Ciało może wypaść między 21 maja, a 24 czerwca. W tym roku Boże Ciało obchodzimy 31 maja. Boże Ciało jest świętem nakazanym, co oznacza, że w ten każdy wierny ma obowiązek uczestniczyć we mszy świętej. W Polsce jest to także dzień ustawowo wolny od pracy.

Boże Ciało 2018 się zbliża. A wraz z nim kolejna szansa na długi weekend >>>

Boże Ciało. Skąd się wzięło to święto?Boże Ciało. Skąd się wzięło to święto? Fot. Paweł Małecki / Agencja Gaz

Boże Ciało 2018. Skąd wzięło się jedno z najważniejszych świąt liturgii katolickiej?

Boże Ciało to święto o stosunkowo krótkiej tradycji. Uroczystość ta została ustanowiona z powodu widzeń 16-letniej mistyczki, znanej jako św. Julianna z Cornillon. Młoda dziewczyna, należąca już wtedy do zakonu utrzymywała, że w widzeniach widzi jasno świecącą tarczę, na której widnieje ciemna rysa. Zakonnica tłumaczyła, że sens tej wizji wyjaśnił jej Zbawiciel – ciemny punkt w jasności miał oznaczać brak święta liturgicznego ku czci Ciała i Krwi Chrystusa.

Boże Ciało 2018. Jakie sklepy będą otwarte? Sklepy w długi weekend >>>

Ustanowienie Bożego Ciała to konsekwencja widzń św. Julianny z CornillonUstanowienie Bożego Ciała to konsekwencja widzń św. Julianny z Cornillon Fot. Grzegorz Skowronek / AG

Boże Ciało. Starania św. Julianny z Cornillon o ustanowienie nowego święta

W związku z powtarzającymi się widzeniami św. Julianna z Cornillon zaczęła ubiegać się o ustanowienie takiego święta. Najpierw jednak zawarła duchowe przymierze z pustelniczką o imieniu Ewa oraz z Izabelą, która dołączyła do niej w klasztorze. Trzy kobiety powstanowiły, że będą wielbić Najświętszy Sakrament. Wtajemniczyły w swój plan szanowanego kapłana, Jana z Lozanny, i poprosiły go o to, aby zasięgnął opinii wśród uczonych Kościoła oraz duchownych. Ci przychylili się do pomysłu św. Julianny.

Boże Ciało to pamiątka Ostatniej Wieczerzy i przemienienia chleba i wina w Krew i Ciało Chrystusa.Boże Ciało to pamiątka Ostatniej Wieczerzy i przemienienia chleba i wina w Krew i Ciało Chrystusa. Fot. Grzegorz Skowronek / AG

Boże Ciało we współczesnej formie znane jest od XX wieku

Po raz pierwszy Boże Ciało obchodzono w diecezji Liège w 1246 roku. W 1264 roku papież Urban IV bullą Transiturus ustanowił Boże Ciało świętem całego Kościoła, jednak ze względu na jego śmierć bulla nie została ogłoszona, a święto oficjalnie ustanowione. Do tematu powrócono dopiero za pontyfikatu Jana XXII, który ustanowił Święto Najświętszego Ciała Chrystusa. Święto Najdroższej Krwi Pana naszego Jezusa Chrystusa ustanowiono dopiero w 1849 roku, a połączono je w jedno poprzez reformę liturgiczną Pawła VI w 1969 roku.

Boże Ciało 2018. 31 maja w Spycimierzu powstanie niezwykły kwiecisty dywan

Więcej o:
Komentarze (23)
Boże Ciało 2018. Skąd się wzięło jedno z najważniejszych świąt Kościoła katolickiego?
Zaloguj się
 • nutka7.17

  Oceniono 8 razy 8

  W 1263 roku, w czasie mszy w kościele w Bolsenie we Włoszech zaczęła krwawić hostia. „Cud” ten stał się impulsem do upowszechnienia się w Kościele Katolickim święta Bożego Ciała . Do kalendarza liturgicznego zostało ono wprowadzono na mocy bulli papieża Urbana IV.
  Cudów nie ma, jest Serratia marcescens, będaca przyczyną "cudu krwawiacej hostii" - Serratia marcescens bardzo chętnie rozwija się na podłożach bogatych w skrobię, takich jak opłatek. Dziś krwawiącej hostii nie uznaje się za cud, oczywiście poza wyznawcami kk, czyli wyznawcami guseł zabobonów i innych dyrdymałów, których szczególnie w Wolsce nie brakuje.

 • alejagwiazd

  Oceniono 8 razy 8

  najwazniejsze to ono jest w Polsce. W Hiszpanii dzis jest dzien pracy i nie ma.zadnych procesji

 • Anty Pis

  Oceniono 7 razy 7

  widzenie fanatyczki religijnej a może tylko schizofreniczki?
  w czasach, kiedy medycyna była na poziomie "zero" - schizofrenia maniakalna dotykała ludzkość i była brana jako "widzenie"
  a którą i dzisiaj ludzie są dotknięci i jak przed wiekami widzą "diabla, rozmawiają z bogiem",
  spotkałam się z takim napadem schizofrenii u młodego człowieka i widziałam taki seans, jakby "bosko-polski księżulo" ogłosił "widzenia"

 • loneman

  Oceniono 11 razy 7

  Omamy podstawa do ustanowienia swieta - nie mam wiecej pytan :/

 • oyayebye

  Oceniono 4 razy 4

  1000 lat po śmierci Dżisusa Craista klientka dostaje objawienia. Ciekawe co jeszcze wymyślą aby nawet po śmierci facet nie miał spokoju.

 • precz_z_komunia

  Oceniono 9 razy 3

  Co nieco o bożym ciałku :-)

  Żyjąca na przełomie XVII i XVIII wieku pewna zakonnica z Wiednia Agnes Blannbekin miała objawienie. Ojciec Pez, benedyktyn tak opisuje jej przeżycia: ,,Zawsze na święto obrzezania serdecznie i z głębi serca opłakiwała utratę krwi, na która zgodził się Chrystus już tak wcześnie i u progu dzieciństwa'' i zgubiona skórkę z penisa Pana. I pewnego razu podczas takiego święta tuż przed komunią, gdy zastanawiała się gdzie się ów napletek podział, poczuła na języku kawałek skórki, pełen ogromnej słodyczy. Połknęła go. Napletek jednak pojawił się znowu. Jeszcze raz go połknęła. I tak ‘zabawa’ trwała podobno ze 100 razy.

 • yaspiman

  Oceniono 11 razy 3

  "Skąd się wzięło jedno z najważniejszych świąt Kościoła katolickiego?"
  oczywiście że od boga, tylko że nie katolickiego.
  katolicy nic nie mają swojego. wrzystko pozabierali z innych religii.

 • Karolina Podolska

  Oceniono 2 razy 2

  W oczekiwaniu na kolejne umorzenie sprawy zabójstwa Roberta Wójtowicza przez ks. Krzysztofa Litwę.

 • chris rhode

  Oceniono 1 raz 1

  Czyli jak zwykle albo ktoś się czegoś napił albo napalił a potem zrobili z tego święto że trochę dodatkowo zarobić. Ot natura biznesu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX