Bo瞠 Cia這 2018. 31 maja w Spycimierzu powstanie niezwyk造 kwiecisty dywan

Bo瞠 Cia這 2018 ju w najbli窺zy czwartek. Jedna z polskich parafii celebruje to 鈍i皻o w wyj徠kowy spos鏏.

Boże Ciało 2018 w Spycimierzu. Niezwykła tradycja kwiecistych dywanów

Spycimierz to niewielka parafia diecezji włocławskiej, położona w województwie łódzkim, w centralnej Polsce. O tej niewielkiej wiosce prawdopodobnie usłyszeliby tylko nieliczni, gdyby nie niezwykłe obchody święta Bożego Ciała. W czasie Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej mieszkańcy Spycimierza układają kwietne dywany z zebranych w okolicy kwiatów. Roślinny kobierzec ma ponad kilometr długości!

Boże Ciało 2018 się zbliża. A wraz z nim kolejna szansa na długi weekend >>>

Boże Ciało. Kwiecisty dywan w Spycimierzu osiąga długość przekraczającą kilometr.Boże Ciało. Kwiecisty dywan w Spycimierzu osiąga długość przekraczającą kilometr. Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Gazeta

Skąd się wzięła tradycja ze Spycimierza?


Tradycja ze Spycimierza ma ponad 200 lat. Nie jest jasne, skąd się wzięła, jednak spekuluje się, że zwyczaj układania kwietnych dywanów przybył do tej miejscowości wraz z wojskami Napoleona w XIX wieku. Do układania wielobarwnych kompozycji mieszkańcy używają płatków kwiatów z własnych ogrodów i okolicznych pól, zielonych gałązek, zbóż, traw i mchów.

Boże Ciało 2018. Jakie sklepy będą otwarte? Sklepy w długi weekend >>>

Boże Ciało, Spycimierz. Do układania kwietnych kobierców mieszkańcy Spycimierza używają kwiatów z własnych ogrodów i okolicznych pólBoże Ciało, Spycimierz. Do układania kwietnych kobierców mieszkańcy Spycimierza używają kwiatów z własnych ogrodów i okolicznych pól Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Gazeta

Boże Ciało 2018. Jak powstają kwiatowe dywany w Spycimierzu?

Kwietne dywany w Spycimierzu powstają w dniu Bożego Ciała, od około południa. Okoliczne rodziny układają kompozycje własnoręcznie, tworząc dywan długi na kilometr i szeroki na dwa metry. Autorzy kwiecistych kompozycji dbają również o to, aby były one niepowtarzalne i nawet, gdy wykorzystują znane wzory eucharystyczne, nie powtarzają ich w kolejnym roku. Układanie kwiatów trwa wiele godzin, jednak ich życie jest bardzo krótkie. Kiedy ostatni kwiat zostanie położony na drogę, odbywa się uroczysta msza święta, po której procesja wyrusza w drogę właśnie po kwietnych dywanach.

Boże Ciało, Spycimierz. Parafianie chcą, aby ich tradycja została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCOBoże Ciało, Spycimierz. Parafianie chcą, aby ich tradycja została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Gazeta

Dywany ze Spycimerza na liście niematerialnego dziedzictwa UNSECO?

Tradycja układania kwiatów w Spycimierzu w czasie święta Bożego Ciała została w lutym 2018 roku wpisana na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. To jednak dopiero początek – spycimierscy parafianie, przy poparciu burmistrza gminy Uniejów, postanowili zabiegać o to, aby ich tradycja została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNSECO.

Boże Ciało 2018. Skąd się wzięło jedno z najważniejszych świąt Kościoła katolickiego?

Wi璚ej o:
Komentarze (29)
Bo瞠 Cia這 2018. 31 maja w Spycimierzu powstanie niezwyk造 kwiecisty dywan
Zaloguj si
 • zbysio47

  Oceniono 9 razy 7

  Piekne te wszystkie kwiaty te kwiatowe dywany , ale pokazcie w Boze cialo posla Piete jak przyjmuje komunie swieta .Katolik Moze zona bedzie u boku.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 9 razy 7

  Lokalni mieszka鎍y u篡waj p豉tk闚 kwiat闚 z w豉snych ogrod闚 i okolicznych p鏊, zielonych ga陰zek, zb騜, traw i mch闚...
  -----
  Jakbym czyta opis Indian napotkanych pierwszy raz przez Kolumba...
  Swi徠ki, zabobony, gus豉, dziady, procesje i zamiast budowli, maszyn i innych wynalazk闚 na listach dziedzictwa UNESCO - pociorki i plecione koszyki

 • krzych.korab

  Oceniono 10 razy 6

  Tyle tylko 瞠 nie ma to nic wsp鏊nego z Jezusem Chrystusem. Jezus naucza;
  "Gdy si modlicie, nie bad嬈ie jako ob逝dnicy. Oni lubi w synagogach i na rogach ulic wystawa i modli si, 瞠by si ludziom pokaza. Zaprawd powiadam wam ; otrzymali ju swoj nagrod. Ty za, gdy chcesz si modli, wejd do swej izdebki, zamknij drzwi i m鏚l si do Ojca twego, kt鏎y jest w ukryciu. A Ojciec tw鎩, kt鏎y widzi w ukryciu, odda tobie." Ewangelia wed逝g 鈍. Mateusza "Modlitwa"

  Okazuje si 瞠 ko軼io造 i ksi篹a nie s Bogu potrzebni. Wydawanie na nich pieni璠zy podatnika to grzech.
  Strze盧ie si, 瞠by軼ie uczynk闚 pobo積ych nie wykonywali przed lud幟i po to, aby was widzieli; inaczej nie b璠ziecie mieli nagrody u Ojca waszego, kt鏎y jest w niebie. Ewangelia wed逝g 鈍 Mateusza (Czysto嗆 zamiar闚)

  Czy ten nar鏚 zacznie kiedy czyta ze zrozumieniem, Pismo 安i皻e?
  Dla nich pos逝sze雟two wobec proboszcza jest wa積iejsze ni wobec Boga.

 • izzy65

  Oceniono 6 razy 6

  sram na ten spycimierz...w polsce leje si w mord kobiet na ulicy w imi religijno-patriotycznego be趾otu...a mo瞠 by tak umami procesyjo d瑿ami wyrzni皻ymi z bia這wie篡..oh no

 • zigzaur

  Oceniono 8 razy 6

  Spycimierz - przyrz康 do mierzenia spyci. Ale co to jest ta spycia? Mo瞠 pose Pi皻a wie?
  Gdzie nad Wis陰 jest miejscowo嗆 Ksi篹omierz - przyrz康 do mierzenia ksi篹y.

 • nutka7.17

  Oceniono 5 razy 5

  "...w Spycimierzu powstanie niezwyk造 kwiecisty dywan "
  a w Pyziwa趾ach przejdzie korow鏚 kolorowych sukienkowych pedofil闚 pod r瘯 z Pierwszo "komunistkami i komunistami", po zako鎍zeniu przemarszu wszyscy oni udadz si na pielgrzymk do Cz瘰tochowy na Jasn G鏎 i wraz z faszystami oraz zakonnikami Paulinami pod wodz Rydza-Toru雟kiego b璠 wsp鏊nie odpala race, 酥iewa patriotyczne pie郾i i ta鎍zy do bia貫go rana, w ten spos鏏 rado郾ie ko鎍z帷 "bia造 tydzie" w kk.

 • zigzaur

  Oceniono 6 razy 4

  Czekajcie, to dzisiaj czwartek?

 • precz_z_komunia

  Oceniono 4 razy 4

  Mandale :-)
  Czyli satanizm wed逝g katolickiej sekty :-)
  Ale tak to jest jak najwy窺ze b鏀two w sekcie zwie si Gwiazda Zaranna :-)

 • zigzaur

  Oceniono 6 razy 4

  A mo瞠 by tak tamtejsi rowerzy軼i zrobili mas krytyczn na tej trasie w odpowiednim czasie?

Aby oceni zaloguj si lub zarejestrujX