MSZ ostrzega podróżujących do Rosji. "Nie można wykluczyć ataków w miastach"

MSZ wydało ostrzeżenie dla osób, które planują wyjechać do Rosji. W związku z Mistrzostwami Świata występuje tam zagrożenie zamachami terrorystycznymi. Resort odradza też podróżowania na Krym i w rejon Północnego Kaukazu.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało 29 maja ostrzeżenie dla podróżujących do Federacji Rosyjskiej. Jak podkreśla resort, w Rosji wystepuje zagrożenie zamachami terrorystycznymi i może ono wzrosnąć podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej, rozgrywanych od 14 czerwca do 15 lipca.

Nie można wykluczyć ataków w miastach-gospodarzach turnieju. Ostrożność należy zachować w szczególności na stadionach, w strefach kibica i ich okolicach, a także w środkach transportu publicznego.

- wskazuje MSZ.

Oprócz tego Ministerstwo Spraw Zagranicznych przestrzega przed podróżowaniem w rejon Północnego Kaukazu (republik: Karaczajo-Czerkiesji, Kabardo-Bałkarii, Osetii Północnej, Inguszetii, Czeczenii, Dagestanu).

MSZ apeluje, by swoje podróże zgłaszać w systemie Odyseusz, który służy do informowania ministerstwa w przypadku dłuższych wyjazdów.

Ministerstwo ostrzega przed wyjazdami na Krym

MSZ odradza też "kategorycznie" podróżowania na Krym, głównie ze względu na brak możliwości niesienia pomocy konsularnej polskim obywatelom na półwyspie.

Polska, podobnie jak inne państwa uznaje Krym (Republika Autonomiczna Krymu i Sewastopol) za integralną część Ukrainy. Bezprawna aneksja tej części terytorium Ukrainy przez Rosję uniemożliwia udzielanie przebywającym tam obywatelom polskim pomocy konsularnej

- wskazuje MSZ.

FAN ID i oczekiwania Rosjan

Rosjanie spodziewają się ponad 15 tysięcy kibiców piłkarskich z Polski. Tyle osób zarejestrowało się w centrach wydawania "paszportów kibica". Andriej Romankow z rosyjskiego Ministerstwa Łączności i Masowej Komunikacji poinformował, że każda z tych osób, dysponując numerem FAN ID może przekroczyć granicę Federacji Rosyjskie w ruchu bezwizowym.

Bezwizowy wjazd na terytorium Federacji Rosyjskiej zaczyna się 4 czerwca i trwa do dnia ostatniego meczu, czyli do 15 lipca, a wyjechać można do 25 lipca. Wjeżdżać i wyjeżdżać w tym terminie można wielokrotnie

- wyjaśnił przedstawiciel rosyjskiego Ministerstwa Łączności i Masowej Komunikacji.

Dodatkowo kibice, którzy nie będą mieszkać w hotelach powinni pamiętać, że mają trzy dni na zameldowanie się w służbach migracyjnych. Jeśli tego nie zrobią, grozi im deportacja.

Tysiące psów i kotów mogą zginąć w męczarniach. Władze Rosji chcą 'wyczyścić' miasta przed Mundialem

Więcej o: