Dziennikarze nie są wpuszczani do głównego budynku Sejmu? Jest komunikat CIS w tej sprawie

Sejm bez dziennikarzy? Na Twitterze zawrzało od informacji, że przedstawiciele mediów nie są wpuszczani do budynku przy Wiejskiej. Centrum Informacyjne Sejmu wyjaśnia, że to z powodu remontu.

– Informujemy, że we wtorek (29.05) w holu głównym Izby (parter i I piętro) rozpoczynają się prace remontowe oraz porządkowe. Do czasu ich zakończenia ta część Sejmu będzie czasowo wyłączona z użytkowania. Przedstawicieli mediów zapraszamy do korzystania z innych części Parlamentu, w tym m.in. budynków B, G i F (Centrum Medialne) – taki komunikat podało Centrum Informacyjne Sejmu.

Sejm bez dziennikarzy

Brak dziennikarzy w Sejmie odbił się szerokim echem w mediach społecznościowych. Sprawą żywo zainteresował się Michał Szczerba z PO. – Z prawem do informacji wygrywają „prace porządkowe”. Cel: skoszarować w centrum medialnym, z dala od polityków, na ich łasce lub niełasce, bez komentarzy, tylko dla stałych korespondentów. Bez relacji z 40-dniowej epidemii pogardy władzy. – napisał na Twitterze.

Trudno było wejść do Sejmu

Wejście do Sejmu było dla dziennikarzy utrudnione przez ponad miesiąc. Od 25 kwietnia nie były wydawane karty jednorazowe, a mury Sejmu mogli odwiedzić jedynie posiadacze kart stałych i okresowych. Oficjalna przyczyna była związana z kwestiami organizacyjnymi i bezpieczeństwa. Od 18 kwietnia do 27 maja w holu głównym Sejmu trwał protest rodziców z niepełnosprawnymi dziećmi.

Prace remontowe i porządkowe

Michał Szczerba szybko uzyskał wyjaśnienie. – Dziś rozpoczynają się prace porządkowe, które nie potrwają długo. Na ten czas dostępnych jest kilka innych miejsc na nagrania. Respektowane są też jednorazowe przepustki. Trochę jest tak, że im więcej ekscytacji i wykrzykników w tweecie, tym mniej faktów. – odpowiedział mu Andrzej Grzegrzółka z CIS-u.

Pusty Sejm, cisza i "można pracować"

 – Taka sytuacja zdarza się tu chyba po raz pierwszy, odkąd pracuję w Sejmie. […] Cisza, spokój, można spokojnie pracować – skomentował na Twitterze poseł Paweł Grabowski z partii Kukiz’15. Kamil Sikora, dziennikarz piszący dla WP, zripostował jego wypowiedź: "Sejm bez mediów i obywateli – marzenie każdego polityka".

Więcej o: