Pożar składowiska chemikaliów we Wszedniu. Dogaszanie, zamknięta szkoła i ewakuacja mieszkańców

Trwa dogaszanie składowiska odpadów we Wszedniu koło Mogilna. Straż pożarna apeluje do okolicznych mieszkańców, by zamykali okna, ponieważ unoszący się dym może być szkodliwy. Odwołano też zajęcia w szkole podstawowej we Wszedniu.

Do wybuchu kolejnego w tym miesiącu pożaru doszło pod wieczór 28 maja na składowisku odpadów i chemikaliów w Wszedzieniu (woj. kujawsko-pomorskie). Zapaliły się niebezpieczne odpady na składowisku i okoliczny budynek.

Strażacy po całonocnej akcji opanowali pożar. W akcji brało udział 40 zastępów i ponad 120 strażaków. Ogień się już nie rozprzestrzenia. Komendant wojewódzki straży pożarnej nadbrygadier Janusz Halak mówił w TVP Info, że akcja była skomplikowana, ponieważ strażacy nie wiedzieli co znajduje się w pojemnikach oraz jakiego typu chemikalia płoną.

Podczas akcji zdecydowano o ewakuacji trzydziestu trzech mieszkańców z okolicznych budynków. Jak poinformował nadbrygadier Halak, mogą oni już wrócić do domów, strażacy apelują jednak o to, by ewakuowane dzieci pozostały jeszcze poza miejscem zamieszkania.

Zamknięta szkoła we Wszedniu

Służby proszą też o nie przyjeżdżanie na miejsce zdarzenia, by nie blokować ruchu i nie utrudniać pracy strażakom.

Wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz poinformował, że lokalne władze podjęły decyzję o zamknięciu co najmniej do środy znajdującej się w pobliżu szkoły.

- Poczekamy na wygaszenie i sprawdzenie, czy chemikalia, które były tu gaszone, które się rozlały, nie będą źle oddziaływały na pobliskie środowisko - wyjaśniał wojewoda w rozmowie z TVP Info. Zapowiedział dokładne zadanie szkodliwości spalonych substancji.

Rząd reaguje na czarną serię pożarów

W związku z serią pożarów składowisk śmieci premier Mateusz Morawiecki zlecił uzupełnienie porządku wtorkowych obrad Rady Ministrów w tej sprawie.

Z kolei minister środowiska Henryk Kowalczyk zapowiedział w radiowej Jedynce, że dziś na posiedzeniu Rady Ministrów przedstawi projekt ustawy, która ma wprowadzić bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące prowadzenia składowisk odpadów.

Zgierz, Olsztyn, Trzebinia - to między innymi w tych miejscowościach wybuchły pożary składowisk odpadów. Można mówić o czarnej serii, bo tylko w tym miesiącu doszło do kilku takich zdarzeń w całej Polsce.

Więcej o:
Komentarze (70)
Pożar składowiska odpadów we Wszedniu. Zamknięta szkoła
Zaloguj się
 • hubag

  Oceniono 16 razy 12

  Gdzie są służby? Kto nas chce otruć? Dlaczego dobrozmianowy rząd nic nie zrobił?

 • krotkizzoliborza

  Oceniono 19 razy 11

  Pisim nie powinna przeszkadzać taka sytuacja. Spalanie syfu to czysta ekologia jak kopalnie i elektrownie na węgiel. Zaraz poinformują że to tylko margines.

 • dziadekjam

  Oceniono 16 razy 10

  " Komendant wojewódzki straży pożarnej nadbrygadier Janusz Halak mówił w TVP Info, że akcja była skomplikowana, ponieważ strażacy nie wiedzieli co znajduje się w pojemnikach oraz jakiego typu chemikalia płoną."
  ===================================================
  Jak to qrwea jest, że strażoki łażą po prywatnycvh posesjachj i w3,14erdalają mandaty za "ZAGROŻENIA POŻAROWE", a nie wiedzą co jest na składowiskach odpadów?!

 • owca888

  Oceniono 13 razy 9

  Potem najlepiej zjeść truskawki z ogródka.
  Czy wydano stosowne komunikaty? Przecież na okolicę opadają dioksyny, potwornie trujące związki.

 • cezaryk

  Oceniono 15 razy 9

  Aaaaaaaby podpalenie zamówić. Usługa 24/7, cały kraj.
  Ceny konkurencyjne.

 • hiperon59b

  Oceniono 10 razy 8

  Widocznie to jest najlepszy okres na utylizacje odpadów więc są utylizowane. Biznes się kręci w najlepsze. Pytam tylko kto kontroluje takie składowiska i kto wydaje na nie pozwolenia. Jaką odpowiedzialność ponoszą właściciele terenów na których są te składowiska i właściciele firm prowadzących taką działalność.

 • mona_3

  Oceniono 10 razy 8

  Przede wszystkim za stan i bezpieczeństwo składowisk powinni odpowiadać ich właściciele!
  Po drugie, składowiska muszą być kontrolowane przez służby, bo umieszcza się w nich groźne substancje.monitorowane
  Po trzecie, gminy powinny występować o odszkodowanie za starty poniesione przy gaszeniu pożarów, i dyskomfortu stwarzającego różne zagrożenia dla mieszkańców!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX