Lech Kaczyński miał naciskać w sprawie Komendy. Prokuratura Krajowa wydała oświadczenie

Lech Kaczyński, jako prokurator generalny, miał naciskać na to, by oskarżyć Tomasza Komendę - wynika z informacji "Gazety Wyborczej". Doniesienia skomentowała Prokuratura Krajowa, która zapewnia, że żadnych nacisków nie było.

Tomasz Komenda został niesłusznie skazany na 25 lat więzienia za gwałt i morderstwo, których nie popełnił - potwierdził  w połowie maja Sąd Najwyższy. Wcześniej mężczyzna wyszedł z więzieniu po 18 latach dzięki nowym dowodom w sprawie. Teraz będzie ubiegał się o odszkodowanie. 

Tymczasem "Gazeta Wyborcza" ujawniła, że Lech Kaczyński, który w 2000 roku był ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym, miał naciskać na prokuraturę w sprawie Komendy. Przypomniano wywiad z Kaczyńskim z tego okresu.  Krytykował w nim "modę na liberalizm" w interpretowaniu praw człowieka i przyznawał, że przy pomocy nadzoru wywiera nacisk na zaostrzenie działań prokuratur. Odniósł się też do prawy gwałtu i morderstwa, o które oskarżono Komendę, którego nazywał "zbirem".

Prokuratura: Lech Kaczyński nie wpływał da te decyzje

W sprawie artykułu gazety wydała oświadczenie Prokuratura Krajowa. Czytamy w nim, ze "nieprawdą jest, że w 2000 r. ówczesny Prokurator Generalny Lech Kaczyński wpływał na decyzje Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu" ws. zarzutów dla Komendy.  

Zarzuty zgwałcenia skutkującego śmiercią pokrzywdzonej zostały podejrzanemu postawione 18 kwietnia 2000 r., czyli na dwa miesiące przed powołaniem Lecha Kaczyńskiego na stanowisko Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego

- informuje prokuratura. Podaje też, że zmiany kwalifikacji czynu na zabójstwo dokonał Sąd Okręgowy we Wrocławiu.

PK zaznacza, że "w dokumentacji sprawy nie ma żadnych poleceń Prokuratora Generalnego dotyczących sposobu zakończenia tego postępowania". Jednak "Wyborcza" nie informowała o tym, że Kaczyński wydawał bezpośrednie polecenia. Chodziło o publiczne wypowiedzi prokuratora generalnego oraz odwołanie prowadzących sprawę. W ocenie rozmówcy gazety te publiczne wypowiedzi Kaczyńskiego mogły być formą presji. 

Więcej o:
Komentarze (293)
Lech Kaczyński miał naciskać w sprawie Komendy. Prokuratura komentuje
Zaloguj się
 • owca888

  Oceniono 109 razy 97

  A co mogła innego oświadczyć pis.dzielska prokuratura Zera?
  Chyba łatwo sprawdzić, jak było.

 • grobelozaur

  Oceniono 86 razy 78

  Prokuratora Krajowa wydaje oświadczenie broniące Zimnego Lecha... prokuratura ta sama, która aktualnie jest pod butem Spoconego Zbyszka, który wtedy... był wiceministrem sprawiedliwości i tak samo jak pryncypałowi zależało mu, żeby medialnie wydłużać sobie swojego mikropeni... "ego" metodą "na szeryfa"/

 • druit

  Oceniono 63 razy 55

  skad... nie bylo zadnych... tylko dziwnie sa jego wypowiedzi jasno odnoszace sie do tej sprawy. sa tez opisy ludzi z tamtego czasu zwiazane z prokuratura.

 • troque

  Oceniono 53 razy 47

  Hahaha ..... więc wywiad z PG to była taka sobie pogawedka przy kawie .....

 • seroo1

  Oceniono 52 razy 42

  Jest różnica, między kategorycznym zaprzeczeniem a informacją, że w dokumentach nie ma żadnych poleceń na piśmie...
  Brawo - już się przyznali !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • czechy11

  Oceniono 44 razy 40

  PiSia prokuratura jest już tylko żałosna. Notatki ze naciskał nie było takie bzdety może wygadywać tylko oczadzialy ciemniak.

 • princepinot

  Oceniono 37 razy 31

  Prokurator Generalny nie powinnien miec prawa wplywania na prokuratorow w zadnej sprawie !!!
  W czasie postepowania zaden procurator nie powinnin wplywac na nbawet podleglych mu prokuratorow zajmujacych sie sprawa.
  Sterowanie prokuratura bylo za komuny I tak jest dalej.
  W normalnym kraju to jet nie do pomyslenia. Prokurator Generalny, albo minister sprawaiedliwosci mowiacy "zajame sie ta sprawa" powinnien podac sie do dymisji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX