Boże Ciało. Jakie sklepy będą otwarte? Sklepy w długi weekend

Boże Ciało 2018 - kiedy wypada i jak otwarte będą sklepy? To święto ma ruchome, które obchodzi się w czwartek 60 dni po Wielkanocy.

Boże Ciało – co to za święto?

Boże Ciało to Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, która dla wyznawców Kościoła katolickiego jest świętem nakazanym, w trakcie którego muszą uczestniczyć w mszy świętej i powstrzymać się od prac niekoniecznych. Dla katolików ten dzień jest uczczeniem przeistoczenia chleba i wina w ciało i krem Jezusa. Boże Ciało jest świętem dziękczynnym i radosnym. Tego dnia odbywa się procesja eucharystyczna, która zatrzymuje się przy czterech stacjach.

Boże ciało – kiedy?

Boże Ciało w tym roku wypada 31 maja. Boże Ciało jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Jak co roku, biorąc wolne w piątek po Bożym Ciele, możemy skorzystać z długiego weekendu. Tym bardziej, że pogoda będzie sprzyjać wypoczynkowi.

Boże Ciało. Czy sklepy będą otwarte?

W Boże Ciało duże sklepy będą zamknięte. Zakaz pracy dotyczy jednak tylko pracowników zatrudnionych na umowie o pracę. Właściciele sklepów będą mogli tego dnia stanąć za ladą lub powierzyć prowadzenie sklepu osobie, z którą mają podpisaną umowę cywilnoprawną.

Boże Ciało – gdzie zrobić zakupy?

Sklepy otwarte w Boże Ciało to osiedlowe sklepy oraz placówki franczyzowe takich sieci jak Żabka czy Freshmarket. Działać będą również stacje benzynowe, a także lokale gastronomiczne. W następnych dniach zakupy będzie można zrobić również w dużych sklepach. W tym tygodniu, 3 czerwca, wypada niedziela handlowa.

Więcej o: