Burze, grad i trąby powietrzne. Na Mazowszu jedna z nich uszkodziła dachy kilku budynków

Synoptycy mieli rację. Ten weekend w kraju stoi pod znakiem niebezpiecznej pogody - obok burz, gradu, pojawiły się także trąby powietrzne. Na Mazowszu w powiecie lipskim uszkodzonych jest kilka budynków, ale na szczęście nikt nie ucierpiał.

Burze z piorunami, grad i silny wiatr - takiej pogody nadal należy spodziewać się w dużej części kraju, także do północy w sobotę. Przez środek Polski - od Pomorza przez centrum po Małopolskę i Podkarpacie - rozciąga się pas możliwych opadów i burz.

Choć jest to dopiero koniec maja już mamy do czynienia z gwałtownymi zjawiskami pogodowymi. Jak donoszą użytkownicy serwisów społecznościowych, w tym ekipa z  Polish Storm Chaser, na Mazowszu zaobserwowano trąbę powietrzną.

"WOW! Absolutnie niesamowite nagranie dzisiejszej trąby powietrznej niezwiązanej z działalnością superkomórki burzowej (tzw. trąba lądowa - #landspout), która została zarejestrowana w rejonie miejscowości #StaryRzechów (powiat lipski, gmina #Rzeczniów) w województwie mazowieckim!"

Nagranie na FB nadesłała Paulina Borek.

 I kolejne zdjęcia trąby powietrznej, tym razem uchwyconej w Skaryszewie koło Radomia. 

TVN Meteo udało się potwierdzić, że w rejonie miejscowości Rybiczyzna, Kaniosy i Aleksandrów interweniowała straż pożarna.

- Mamy informację o czterech uszkodzonych dachach, pożarze budynku gospodarczego, jednym samochodzie w rowie i zerwanych liniach energetycznych - poinformował bryg. Jarosław Bajor z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku.

Podobne zjawisko zarejestrowali użytkownicy profilu Sieć Obserwatorów Burz.

"Prawdopodobna trąba lądowa ( landspout ) w okolicy Ostrowca Świętokrzyskiego - Sarnówka" - napisali przy krótkim filmiku.   

Jak sprawdzić, gdzie jest burza?

Aby sprawdzić, gdzie jest burza można skorzystać z informacji z radarów burzowych, których używa m.in. Krajowy Instytut Meteorologii (instytutmeteo.pl).

Dane z radarów burzowych dostępne są online na wielu stronach internetowych (np. Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - imgw.pl czy Blitzortung) i za pomocą mapy przedstawiają na żywo to, w którym miejscu możemy obserwować wyładowania atmosferyczne.

Z naturą nie ma żartów. Jak uniknąć porażenia piorunem, gdy zastanie nas burza?

Więcej o: