IMGW ostrzega przed burzami. Pogoda szczególnie groźna na Mazowszu, jest alert 2. stopnia

Pomimo upałów w dużej części Polski pogoda nie będzie dziś zachęcać do wychodzenia z domów. W 9 województwach obowiązują ostrzeżenia IMGW przed burzami z gradem. Na Mazowszu wiatr może osiągać w porywach do 90 km/h.

Burze z piorunami, grad i silny wiatr - takiej pogody należy spodziewać się w dużej części kraju po upalnej sobocie. Przez środek Polski - od Pomorza przez centrum po Małopolskę i Podkarpacie - rozciąga się pas możliwych opadów i burz. 

Burze z gradem - IMGW ostrzega

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia dla województw zachodniopomorskiego, pomorskiego, części warmiński-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Dziś wieczorem i w nocy mogą pojawić się tam kolejne burze

W trakcie burz może spaść między 20 a 40 mm deszczu, a wiatr może osiągać do 75 km/h w porywach. 

Alert pogodowy drugiego stopnia obowiązuje do północy na Mazowszu. Tam IMGW przewiduje między 30 a 50 mm deszczu i wiatr o prędkości 90 km/h. 

Zobacz aktualną prognozę na interaktywnej mapie:

Co oznaczają ostrzeżenia IMGW?

Alert pogodowy pierwszego stopnia oznacza, że "przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia". Należy spodziewać się utrudnień, w tym opóźnień w ruchu i zmian planów imprez plenerowych. 

Alert pogodowy drugiego stopnia oznacza "wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia". Podczas jego obowiązywania należy dostosować swoje plany do warunków pogodowych.

W każdym wypadków zalecana jest ostrożność i śledzenie komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Jak sprawdzić, gdzie jest burza?

Aby sprawdzić, gdzie jest burza można skorzystać z informacji z radarów burzowych, których używa m.in. Krajowy Instytut Meteorologii (instytutmeteo.pl).

Dane z radarów burzowych dostępne są online na wielu stronach internetowych (np. Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - imgw.pl czy Blitzortung) i za pomocą mapy przedstawiają na żywo to, w którym miejscu możemy obserwować wyładowania atmosferyczne.

Z naturą nie ma żartów. Jak uniknąć porażenia piorunem, gdy zastanie nas burza?

Więcej o: