Dzień Matki 2018 już jutro. Tego dnia mamy otrzymują od swoich mniejszych i większych pociech prezenty – laurki, kwiaty oraz inne upominki.
Już w starożytności oddawano hołd matkom. W Grecji i Rzymie obchodzono święto na cześć mitologicznych matek-bogini (w Grecji np. Reja, w Rzymie zaś Kybele), które odpowiadały za płodność i udane zbiory. Pierwszego marca odprawiano Matronalia, czyli święto zamężnych kobiet – matron, które jest jednak bardziej odpowiednikiem Dnia Kobiet. Zwyczaje te zanikły wraz z nadejściem chrześcijaństwa.
Sprawdzone życzenia na Dzień Matki >>>
Święto podobne do Dnia Matki zaczęto obchodzić w Anglii w XVII wieku. Był to zwyczaj o charakterze religijnym zwany "niedzielą u matki". Czwartego dnia postu odprawiano mszę na cześć matek. Był to dzień wolny od pracy, tak by młode osoby pracujące na bogatych dworach mogły wrócić do domów. W zamian za błogosławieństwo dzieci wręczały swym matkom podarki – córki piekły "Ciasto Matczyne", synowie wręczali kwiaty. Takie święto obchodzono do XIX wieku.
Dzień Matki w USA zaczął być obchodzony na początku XX wieku. Za jego fundatorkę uznaje się Annę Jarvis, która po śmierci swojej matki zaczęła starać się o ustanowienie oficjalnego święta dla wszystkich matek. Amerykański rząd uczynił to święto oficjalnym w 1914 roku – Dzień Matek ustalono na drugą niedzielę maja.
Dzień Matki w Polsce obchodzono pierwszy raz w prawdopodobnie Krakowie w 1914 roku. Nie jest ono świętem narodowym. Jako jedyny kraj na świecie obchodzimy Dzień Matki 26 maja.
Dzień Matki w niektórych krajach – na przykład Bułgarii czy Serbii – świętowany jest 8 marca razem z Dniem Kobiet. 21 marca wypada on w krajach arabskich takich jak Syria, Irak, Jordania czy Zjednoczone Stany Arabskie. Najwięcej krajów obchodzi Dzień Matki w drugą niedzielę maja.