Szpitale nie dbają o ochronę intymności i godności pacjentów. Są wyniki kontroli NIK

NIK opublikowało najnowszy raport dotyczący tego, jak szpitale dbają o ochronę intymności i godności pacjentów. W ponad 80 proc. placówek Izba dopatrzyła się nieprawidłowości.

Z raportu opublikowanego przez Najwyższą Izbę Kontroli wynika, że w latach 2013-2016 do 40 wzrosła liczba stwierdzonych przez Rzecznika Praw Pacjenta naruszeń prawa pacjenta do intymności i godności. W związku z tymi informacjami NIK przeprowadziła kontrole w 12 szpitalach w Polsce.

W 10 spośród 12 placówek medycznych (ponad 80 proc.) kontrolerzy stwierdzili, że warunki w szpitalu "utrudniały lub wręcz uniemożliwiały" zapewnienie pacjentom prawa do intymności i godności.

Wśród uchybień NIK wylicza: wieloosobowe sale chorych, gdzie prowadzono wywiady lekarskie, obchody, wykonywano badania, w dodatku często bez użycia parawanów.

Kwestie parawanów podnoszone są także w kontekście umieszczania pacjentów na korytarzach (zdarzało się to w 4 skontrolowanych szpitalach). W przypadku dwóch placówek pacjenci nie mieli zapewnionych parawanów.

Raport NIK nt. pacjentów w szpitalachRaport NIK nt. pacjentów w szpitalach NIK/nik.gov.pl

59 skarg pacjentów

Liczba toalet i pryszniców często była za mała w stosunku do liczby korzystających z nich pacjentów. W czterech szpitalach łazienki i toalety były bez zamków umożliwiających ich zamykanie od wewnątrz, co narażało pacjentów na wtargnięcie osób trzecich.
W niektórych nie zasłonięto okien. W dwóch szpitalach łazienki były niedostosowane do korzystania przez pacjentów niepełnosprawnych

- czytamy w raporcie NIK.

Z ustaleń NIK wynika, że pacjenci 10 szpitali złożyli do dyrekcji placówek 59 skarg, a 80 proc. z nich uznano za zasadne.

W ocenie NIK, bez radykalnej poprawy infrastruktury szpitali i uwrażliwienia personelu medycznego na potrzeby i uczucia hospitalizowanych osób, prawo pacjenta do intymność i godność pozostanie tylko formalną deklaracją

- kwituje NIK. Najwyższa Izba Kontroli w związku z wynikami raportu zaapelowała do Ministerstwa Zdrowia o wypracowanie nowych standardów dotyczących infrastruktury w szpitalach oraz wprowadzenie zasad i warunków "prowadzenia obserwacji i rejestracji wizerunku osób".

Kamery w szpitalach pod lupą NIK

Właśnie kwestia kamer w szpitalach (monitoringu wizyjnego) także została prześwietlona przez NIK. Monitoring był zdaniem kontrolerów rozmieszczony w pomieszczeniach, w których nie przewiduje się kamer, jak np. gabinety zabiegowe, izolatki czy sale chorych.

Zdaniem NIK, dyrektorzy szpitali przed zainstalowaniem monitoringu wizyjnego, kierując się zasadą gospodarności, powinni przeanalizować celowość jego wprowadzenia, określić koszty wdrożenia i funkcjonowania systemu.
W żadnym ze skontrolowanych szpitali nie zrobiono tego. Nie analizowano także rozmieszczenia kamer pod kątem ingerencji monitoringu w prawo pacjentów do prywatności

- czytamy.

Najwyższa Izba Kontroli ustaliła też, że w większości szpitali zamontowanie kamer nie przełożyło się na poprawę bezpieczeństwa, a w czterech placówkach, mimo monitoringu, liczba niebezpiecznych zdarzeń wzrosła.

Dzwonisz na 112 i co dalej? Te rzeczy musisz powiedzieć, żeby szybko i sprawnie wezwać pomoc

Więcej o:
Komentarze (39)
Raport NIK o poszanowaniu godności pacjenta w szpitalach w polsce
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 15 razy 13

  Lekarzu - stosuj klauzulę sumienia. Nie lecz posłów ani sympatyków PIS ...

 • czechy11

  Oceniono 15 razy 13

  Przywódca szajki PiS Jarosław Kaczyński nie potwierdza. W szpitalach jest wszystko Ok sam osobiście to sprawdził a kto twierdzi inaczej to łże elity.

 • remo29

  Oceniono 13 razy 11

  Pan Prezespolski nie narzeka, więc nie kłamcie w tym NIK, że tak niby źle.

 • iffa4

  Oceniono 9 razy 9

  Teraz jeszcze niech NIK powie, skąd wziąć pieniądze na realizację godnych warunków.

  PS - w moim szpitalu rejonowym na internie wciąż są dostawki na salach, na korytarzach. W paru salach jest tak ciasno, że np. do przeprowadzenia reanimacji anestezjolog musiał przejść przez łóżko innego pacjenta. Tłok w szpitalu bierze się m.inn, stąd, że pacjenci czekają na miejsca w DPSach, a w czasie oczekiwania rodzina nie chce ich zabrać do domu. Tak samo popularne kładzenie jest wiekowych krewnych 'na umarcie, bo co ja w domu zrobię'.
  Remontuje się oddziały, ale stopniowo po jednym. Do interny jeszcze nie doszło.

 • jurek1959339

  Oceniono 10 razy 8

  Pierdu, pierdu, ale w mizerii finansowej coś trzeba wybrać i nie chciałbym pojechać po, w gruncie rzeczy słusznych wnioskach NIK, ale mimo wszystko wolałbym aby w centrum uwagi znalazło się właściwe wykonanie procedur medycznych, a potem dbałość o intymność pacjenta. Niestety takie ściganie się instytucji kontrolnych prowadzi do paranoi, gdzie szpitale kupią parawany za którymi lekarz będzie przeprowadzał słyszalny dla wszystkich wywiad, natomiast zabraknie kasy na chociażby najprostsze badanie.

 • plastikpiokio

  Oceniono 12 razy 8

  to co personel szpitala wyprawia z chorymi oraz ze zmarłymi to woła o pomstę do nieba ------ciekawe czy ci pracownicy chcieli by aby ich też ktos tak traktował .---podobno takie są procedury ale ja nie wierzę -----. ,,ze by mogło być tak GŁUPIO.

 • lubat

  Oceniono 9 razy 7

  Szpitale dostają tyle pieniędzy na leczenie, że muszą brać kredyty, aby móc funkcjonować. Niech więc NIK nie zawraca d... , że brak intymności, gdy na leki i jedzenie brak kasy.
  A poza tym nie malkontencić - mamy za to amerykańskie efy-16 i bazę wojskową:)

 • Helena Kowalska

  Oceniono 11 razy 7

  Skąd niby my wielkie pany z Wiejskiej mamy wiedzieć,co jest nie w porządku w szpitalach? w naszych placówkach medycznych jest wszystko w należytym porządku,czego wy chcecie,czy w d.... wam się poprzewracało? z poważaniem J.Kaczyński.

 • justas32

  Oceniono 11 razy 7

  Z jednej strony szpitale mają procedury które muszą stosować i nie mają na nic pieniędzy. Z drugiej strony mają wygórowane oczekiwania pacjentów i kontrole ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX