Zmiany w prawie jazdy wejdą później. Przez problemy z CEPiK-iem

Zmiany w prawie jazdy kat. B miały wejść w życie 4 czerwca br. Jednak Ministerstwo Cyfryzacji oddaliło ten termin z powodu problemów z systemem CEPiK. Nowy termin nie został jeszcze podany.

Zmiany przewidują m.in. szkolenia uzupełniające, zwiększenie limitów prędkości oraz zielony listek dla młodych kierowców. Prawo jazdy będzie również droższe – jego finalna cena podskoczy średnio o 300 złotych.

Zmiany w prawie jazdy – okres próbny

Zgodnie ze zmianami w prawie jazdy każdy młody kierowca zostanie objęty dwuletnim okresem próbnym. Między 4. a 8. miesiącem po zdaniu egzaminu kierowca weźmie udział w szkoleniu uzupełniającym na temat bezpieczeństwa na drodze. Część teoretyczna obejmie czynniki, które wpływają na bezpieczeństwo na drodze. Z kolei w szkoleniu praktycznym kursant przekona się o skutkach zbyt szybkiej jazdy oraz braku dostosowania prędkości do sytuacji na drodze. Nauka będzie odbywać się w wojewódzkich ośrodkach ruchu drogowego. Okres próbny może zostać przedłużony o dodatkowe dwa lata, jeśli w jego trakcie kierowca popełni dwa wykroczenia karane mandatem karnym i wyrokiem sądu.

O zmianach w prawie jazdy >>>

Ograniczenia prędkości i zielone listki

Zmiany w prawie jazdy to również zwiększenie limitów prędkości, które będą obowiązywać kierowców przez osiem miesięcy od odebrania dokumentu. Młody automobilista nie będzie mógł przekraczać prędkości 50 km/h na terenie zabudowanym, 80 km/h na obszarze niezabudowanym oraz 100 km/h na autostradach i drogach ekspresowych dwujezdniowych. Przez pierwsze osiem miesięcy jego samochód ma być z tyłu i z przodu oznakowany okrągłą nalepką z zielonym liściem klonowym.

Zakaz pracy jako kierowca

W ciągu ośmiu miesięcy od otrzymania prawa jazdy kierowca nie będzie mógł zajmować się prowadzeniem pojazdu w pracy. W praktyce nie będzie mógł on pracować jako taksówkarz, kurier czy dostawca jedzenia na wynos.

Prawo jazdy – o ile podrożeje?

Prawo jazdy będzie droższe z powodu wspomnianego wcześniej kursu doszkalającego. Uczestnictwo w części teoretycznej ma kosztować 100 złotych, z kolei kurs praktyczny będzie wydatkiem w okolicach 200 złotych.

Miałeś wypadek samochodowy? Nie uciekaj z miejsca zdarzenia

Więcej o: