Niedziele handlowe 2018. W najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte

Niedziela 27 maja to niedziela handlowa. To dobra wiadomość dla osób, które lubią weekendowe rajdy po sklepach.

Zbliżająca się niedziela będzie niedzielą handlową, co oznacza, że będziemy mogli zrobić zakupy we wszystkich sklepach, a nie tylko na stacjach benzynowych czy w piekarniach, które mogą być otwarte każdego dnia. To dopiero czwarta taka niedziela od czasu, kiedy ustawa o zakazie handlu weszła w życie wraz z pierwszą niedzielą bez handlu, która miała miejsce 11 marca.

Niedziele handlowe maj 2018. Kiedy sklepy będą zamknięte? KALENDARZ >>>

Niemcy, Locknitz. Otwarty w niedzielę sklep Netto. W Niemczech obowiązuje zakaz handlu w niedziele, lecz wybrane sklepy mogą być czynne.Niemcy, Locknitz. Otwarty w niedzielę sklep Netto. W Niemczech obowiązuje zakaz handlu w niedziele, lecz wybrane sklepy mogą być czynne. Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Gazeta

 

Niedziele handlowe. Jakie sklepy są objęte zakazem handlu w niedzielę?

Zakaz handlu w niedzielę odczuwają zwłaszcza ci, którzy mieli w zwyczaju robić duże zakupy w sklepach wielobranżowych, takich jak Lidl, Biedronka, Tesco czy Kaufland, a także te osoby, które w weekendy remontowały mieszkanie i na bieżąco zaopatrywały się w potrzebne materiały w takich sklepach jak OBI czy Castorama. Ustawa o zakazie handlu w niedzielę przewiduje jednak 32 wyjątki, w których niektórzy przedsiębiorcy upatrują sposobu na obejście przepisów. Wśród sklepów, które mogą handlować bez przeszkód wymienić można m.in. sklepy z pamiątkami, kwiaciarnie, cukiernie, lodziarnie, restauracje, a także sklepiki przy instytucjach związanych z kulturą oraz turystyką.

Niedziele handlowe. Zakaz sprzedaży? Nie dla wszystkich! Zobacz, co wymyślili właściciele sklepów >>>

Warszawa, Dworzec Centralny. Sklep Biedronka otwarty w niedzielę pomimo zakazu handlu.Warszawa, Dworzec Centralny. Sklep Biedronka otwarty w niedzielę pomimo zakazu handlu. Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta

Niedziele handlowe 2018. Jakie zmiany w kolejnych latach?

Ustawa z dnia 10 stycznia 2018 roku przewiduje, że zakaz handlu w niedzielę będzie wprowadzany stopniowo, co ma doprowadzić do całkowitego zakazu handlowania w ostatni dzień tygodnia. W 2018 roku możemy kupować w dwie niedziele w miesiącu, w 2019 roku będzie to jedna niedziela na miesiąc, natomiast za dwa lata roku handlować będzie można zaledwie w 7 niedziel w ciągu roku. Te siedem wyjątków to dwie niedziele przed Świętami Bożego Narodzenia, jedna przed Wielkanocą, oraz ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia 2020 roku.

Niedziele handlowe. Sprawdź KALENDARZ niedzieli handlowych w 2018 roku >>>