Straż marszałkowska chciała usunąć pocztówki dla protestujących. "Lepiej wyciągnijcie karabiny"

Straż marszałkowska próbowała usunąć z sejmowych ścian pocztówki z wyrazami poparcia, które otrzymują protestujący. Po emocjonalnej reakcji strajkujących, strażnicy jednak odpuścili.

Wtorek to 35. dzień protestu rodziców, opiekunów oraz osób niepełnosprawnych. O godz. 8 rano straż marszałkowska pojawiła się wśród strajkujących, domagając się zdjęcia ze ścian pocztówek z wyrazami poparcia, które wysyłali do protestujących Polacy.

Sprzeciw wyraziła Iwona Hartwich, jedna z protestujących, jednak strażnicy próbowali sami zdjąć pocztówki. Wtedy kobieta weszła na krzesełko i powiedziała: - Lepiej wyciągnijcie karabiny, macie więcej uprawnień i zamurujcie i zastrzelcie te osoby niepełnosprawne.

Po tej sytuacji straż marszałkowska odstąpiła od planów zdjęcia pocztówek. O co chodziło Hartwich w kontekście "wyciągania karabinów"? Od poniedziałku, 21 maja, weszły nowe przepisy, które zezwalają funkcjonariuszom na użycie broni palnej i paralizatorów (straż marszałkowska zyskała uprawnienia służb mundurowych).

Sytuacja w Sejmie robi się coraz bardziej skomplikowana - niedawno szef KPRM Michał Dworczyk mówił, że na czas Zgromadzenia Parlamentarnego NATO (25-27 maja) protestujący zostaną "wygrodzeni".

Zupełnie inaczej przedstawiał to Marek Suski, szef gabinetu politycznego premiera, który powiedział w RMF FM: - Nikt nie będzie ich zamykał, ani odgradzał.

Witam, tu Michał Protaziuk. Widzę, że lubisz wiedzieć więcej. Dlatego wypróbuj nasz nowy newsletter >>>

Więcej o: