Na każdej monecie znajdzie się napis okolicznościowy "100-lecie Odzyskania Przez Polskę Niepodległości". Rewers i awers jest podobny do standardowej 5-złotówki.
Emitując tę monetę, chcemy dać wyraz głębokiego szacunku dla wszystkich ludzi wielkiego serca, którzy swoją postawą przyczynili się do faktu, że dziś cieszymy się suwerenną Rzecząpospolitą. My Polacy
- pisze w okolicznościowym folderze Prezes NBP prof. Adam Glapiński, pomysłodawca monety.
Monety upamiętniające katastrofę smoleńską >>>
Barbara Jaroszek, dyrektor Departamentu Emisyjno-Skarbcowego NBP, zapowiada, że monetę będzie można zachować sobie na pamiątkę, jak i płacić nią w sklepach i w automatach. Okolicznościowe monety znajdą się więc w standardzie obiegowym. Jednocześnie przewiduje, że jubileuszowy pieniądz na długo pozostanie w obiegu – pięciozłotówki są znane ze swej odporności. "Niepodległościowe" monety zagoszczą w naszych portfelach na co najmniej kilkadziesiąt lat.
Na okolicznościową 5-złotówkę trafimy podczas codziennych zakupów. Można też będzie ją zakupić w jednym z oddziałów Pocztu Polskiej, NBP lub po prostu w siedzibie niektórych banków.
Jubileuszowa 5-złotówka to pierwsza z propozycji NBP na uczczenie setnej rocznicy niepodległości naszego kraju. Glapiński zapowiada emisję kolejnych monet, a także jednego banknotu. W tym roku Mennica Polska wybiła monety okolicznościowe na cześć polskiej reprezentacji, która wzięła udział w Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczang, monetę poświęconą gen. Augustowi Emilowi Fieldorfowi oraz kolejną dla Fryderyka Skarbka. Pojawiła się również specjalna moneta z okazji 100-lecia czynu zbrojnego Polonii amerykańskiej.