NBP wydało monetę z okazji setnej rocznicy niepodległości Polski. Ma trafić "do każdego Polaka"

Narodowy Bank Polski wyemitował specjalną 5-złotówkę z okazji setnej rocznicy niepodległości Polski. Ich ilość wyniesie 38 milionów 424 tysięcy sztuk "tak aby moneta trafiła do każdego Polaka". Jubileuszowa moneta dzisiaj weszła do obiegu.

Na każdej monecie znajdzie się napis okolicznościowy "100-lecie Odzyskania Przez Polskę Niepodległości". Rewers i awers jest podobny do standardowej 5-złotówki.

Emitując tę monetę, chcemy dać wyraz głębokiego szacunku dla wszystkich ludzi wielkiego serca, którzy swoją postawą przyczynili się do faktu, że dziś cieszymy się suwerenną Rzecząpospolitą. My Polacy

- pisze w okolicznościowym folderze Prezes NBP prof. Adam Glapiński, pomysłodawca monety.

Monety upamiętniające katastrofę smoleńską >>>

Czy będzie można nią płacić?

Barbara Jaroszek, dyrektor Departamentu Emisyjno-Skarbcowego NBP, zapowiada, że monetę będzie można zachować sobie na pamiątkę, jak i płacić nią w sklepach i w automatach. Okolicznościowe monety znajdą się więc w standardzie obiegowym. Jednocześnie przewiduje, że jubileuszowy pieniądz na długo pozostanie w obiegu – pięciozłotówki są znane ze swej odporności. "Niepodległościowe" monety zagoszczą w naszych portfelach na co najmniej kilkadziesiąt lat.

 

Gdzie kupić wyjątkową 5-złotówkę?

Na okolicznościową 5-złotówkę trafimy podczas codziennych zakupów. Można też będzie ją zakupić w jednym z oddziałów Pocztu Polskiej, NBP lub po prostu w siedzibie niektórych banków.

Kolejne okolicznościowe monety i banknoty

Jubileuszowa 5-złotówka to pierwsza z propozycji NBP na uczczenie setnej rocznicy niepodległości naszego kraju. Glapiński zapowiada emisję kolejnych monet, a także jednego banknotu. W tym roku Mennica Polska wybiła monety okolicznościowe na cześć polskiej reprezentacji, która wzięła udział w Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczang, monetę poświęconą gen. Augustowi Emilowi Fieldorfowi oraz kolejną dla Fryderyka Skarbka. Pojawiła się również specjalna moneta z okazji 100-lecia czynu zbrojnego Polonii amerykańskiej.

Witam, tu Michał Protaziuk. Widzę, że lubisz wiedzieć więcej. Dlatego wypróbuj nasz nowy newsletter >>>

Więcej o: