Niedziele handlowe w lipcu 2018. Uwaga! Ten miesiąc będzie jednym z wyjątkowych [KALENDARZ]

Kolejny miesiąc, kolejne niedziele bez handlu. W które dni lipca nie zrobimy zakupów, a kiedy wypadają niedziele handlowe?

W lipcu 2018 będzie 5 niedziel. Ten miesiąc będzie jednym z wyjątkowych jeśli chodzi o niedziele handlowe. W lipcu czekają nas aż 3 niedziele z rzędu, które nie będą niedzielami handlowymi. Taka sytuacja wystąpi już tylko we wrześniu.

Lipiec 2018. Które niedziele handlowe, a które bez handlu?

Zakupów w hipermarketach czy galeriach handlowych nie zrobimy:

  • 8 lipca,
  • 15 lipca,
  • 22 lipca.

Do naszej zakupowej dyspozycji pozostaną wyłącznie dwie niedziele handlowe (pierwsza oraz ostatnia). Niedziele handlowe w lipcu to:

  • 1 lipca,
  • 29 lipca.

Niedziele handlowe i niedziele bez handlu - KALENDARZ

Niedziele bez handlu zaznaczyliśmy kolorem czerwonym. Niedziele handlowe na poniższym kalendarzu to wszystkie te, które nie zostały skreślone.

Kalendarz - niedziele handlowe lipiec 2018 i inne miesiąceKalendarz - niedziele handlowe lipiec 2018 i inne miesiące gazeta.pl

Kogo nie obowiązuje zakaz handlu w niedzielę?

Ustawa o zakazie handlu w niedzielę przewiduje 32 wyjątki. Wśród najważniejszych z nich należy wymienić m.in. piekarnie, cukiernie, restauracje, lodziarnie oraz sklepy na dworcach. Oprócz tego otwarte w każdą niedzielę mogą być placówki prowadzące działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku, placówki pocztowe oraz stacje benzynowe. Zdaniem opozycji tak długa lista wyjątków daje wielu przedsiębiorcom sposobność do tego, aby próbować obejść przepisy i sprzedawać nie tylko w niedziele handlowe.

Z zakazem handlu w niedziele doskonale radzi sobie sieć sklepów Żabka. Żabki mogą być czynne zarówno w niedziele handlowe, jak i w te wolne od handlu. O otwarciu poszczególnych sklepów decydują ich właściciele

Zakaz handlu w niedzielę – co w kolejnych miesiącach i latach?

Według przepisów o zakazie handlu w niedzielę, które w styczniu tego roku podpisał prezydent Andrzej Duda, w 2018 roku w każdym miesiącu sklepy będą otwarte w dwie niedziele – niedziele handlowe wypadają przeważnie w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca.

W 2019 roku sklepy będą mogły być otwarte zaledwie w jedną niedzielę w miesiącu. Wyjątkami będą tutaj dwie niedziele poprzedzające Święta Bożego Narodzenia oraz jedna niedziela przed Wielkanocą.

W 2020 roku zakaz handlu w niedzielę ma objąć każdy z ostatnich dni tygodnia, oprócz kilku wyjątków, które umożliwią zrobienie zakupów przed świętami.

Więcej o: