W Wadowicach emocje w kolejce po tort z Janem Pawłem II. Pomagała ochrona. I uśmiech

Wystarczyło 15 minut, by mieszkańcy Wadowic zjedli ogromny tort z wizerunkiem Jana Pawła II. Ruch był duży. Nad kolejką do ciasta próbowali zapanować ochroniarze.

Wadowice co roku świętują urodziny Jana Pawła II. Papież Polak urodził się właśnie w tym mieście 18 maja 1920 roku. Obchody 98. rocznicy urodzin w piątek rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod pomnikiem na rynku oraz od mszy w papieskiej bazylice.

Ogromny tort z wizerunkiem Jana Pawła II

Po eucharystii w jednym z namiotów na rynku przed bazyliką wiceburmistrz Wadowic Ewa Całus rozdawała zgromadzonym tort z wizerunkiem Jana Pawła II. Był zrobiony z 200 jaj oraz masy truskawkowej przełożonej białym biszkoptem. Słodki przysmak ważył 120 kg.

Chętnych było tak wielu, że zaczęło robić się za ciasno. Mieszkańcy miasta w "cukrowym szale" napierali na namiot - opisywał "Dziennik Zachodni". Ochroniarze pilnowali porządku i starali się zawiadywać ruchem. Jak opisuje „Dziennik Zachodni”, „operator kamery TVP, która transmitowała wydarzenie, z trudem mógł ustać na nogach”. Po 15 minutach po torcie nie było śladu.

Na filmie z wydarzenia rzeczywiście widać, że ochroniarz odgradzał ludzi ręką od stołu. Rozdający ciasto uspokajali, że dla wszystkich wystarczy. - Może perfekcyjnie nie wygląda, ale jest pyszny - zapewniała wiceburmistrz. - Spokojnie, najecie się - tonowała emocje.

Burmistrz Wadowic uspokajała z uśmiechem

Ludzie napierali z tyłu, a kolejka wydawała się nie mieć końca. Nastrój był radosny, a chętnym na tort, podobnie jak rozdającej ciasto wiceburmistrz, uśmiech nie schodził z twarzy. Po kilku minutach do akcji wkroczył drugi ochroniarz, który zaczął pilnować ciasta z drugiej strony stołu. Pojawiły się emocje - Może pani podać trochę z tej strony stołu? - dopytywali z lekkimi pretensjami zgromadzeni.

Tort był rozdawany po raz trzeci i jak zapewniła wiceburmistrz Ewa Całus, podobne wydarzenie zaplanowano na kolejny rok.

Obchody 98. rocznicy urodzin Jana Pawła II zostaną zakończone w niedzielę koncertem Piotra Rubika.

Niedziele handlowe 2018 - w te dni sklepy będą zamknięte

Więcej o: