Ochojska krytykuje pomoc rzeczową dla niepełnosprawnych. "Wymienią pieluchy na lekarstwa?"

- Niepełnosprawni, którzy nie potrzebują pieluch, jednak je dostaną. I co mają robić? - mówi Janina Ochojska w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną". Szefowa PAH popiera protest opiekunów i niepełnosprawnych w Sejmie.

Szefowa PAH Janina Ochojska chciała spotkać się z rodzicami i niepełnosprawnymi, którzy od miesiąca protestują w Sejmie, jednak nie została wpuszczona. Niemal od początku protestu Kancelaria Sejmu nie wydaje przepustek dziennych nawet osobom, które (jak Ochojska) były zaproszono przez posłów. Działaczka już wcześniej wyrażała poparcie dla protestu. 

- Uważam, że protest niepełnosprawnych to nie jest sprawa polityczna, tylko sprawa godnego życia obywateli - powiedziała w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej".

Założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej skrytykowała pomysł rządzących, żeby zamiast dawać niepełnosprawnym 500 zł dodatku, przekazać podobną kwotę w pomocy rzeczowej:

Wie pani, kiedyś za komuny dostawałam kartki na wódkę i papierosy. Nie piłam i nie paliłam, więc wymieniałam je. A teraz wracamy do komuny. Niepełnosprawni, którzy nie potrzebują pieluch, jednak je dostaną. I co mają robić? Wymienić je na lekarstwa, sprzęt ortopedyczny? Ta ustawa niczego nie daje. 

"Żaden rząd nie zajął się poważnie sprawami niepełnosprawnych"

Ochojska przyznała, że problemy niepełnosprawnych nie są niczym nowym i poprzednie rządy także nie zrobiły dosyć. - Żaden rząd w tych prawie 30 latach wolności nie zajął się na poważnie sprawami niepełnosprawnych. Zresztą, nie zajął się też sprawami bezdomnych, uchodźców, mniejszości -  oceniła. 

W rozmowie Ochojska wymienia dodatkowe koszty życia codziennego jako niepełnosprawna. Sama rehabilitacja to 1560 zł miesięcznie (NFZ zapewnia 10 zabiegów w roku). Do tego ponad 140 zł za wejścia na basen, 300 - za pomoc domową. - Sama nie posprzątam mieszkania, nie wyprasuję. (...) Gdyby nie przyjaciele, ktoś musiał by mnie zawozić na basen, podwozić. Codzienność byłaby jeszcze droższa - mówi. Zdaniem szefowej PAH 500 zł dodatku, o które walczą rodzice, to "kropla w morzu potrzeb". - 1,5 tys zł to minimum - dodaje.

Ochojska podkreślała, że rolą państwa jest zapewnienie osobom z niepełnosprawnościami takiej opieki, by nie były skazane na niesamodzielność, lecz mogły być aktywne. - Uważam, że ciężka pracą służę ojczyźnie - oceniła. - Czy chcemy mieć społeczeństwo odizolowanych kalek czy ludzi w dużej mierze samodzielnych, umiejących na siebie zapracować i dokładających się do PKB? - pytała szefowa PAH.

Więcej o:
Komentarze (136)
Janina Ochojska: Niepełnosprawni wymienią pieluchy na lekarstwa?
Zaloguj się
 • wicipinski

  Oceniono 22 razy 18

  Gdzie są ci wszyscy obrońcy życia poczętego? Pochowali się po dziurach? Gdzie te złotouste tyrady o świętości życia?

 • hamsterx

  Oceniono 26 razy 18

  pisowcom diety poselskie też można wypłacać w np.
  szynach kolejowych albo nawozach azotowych
  i będzie git

 • krynolinka

  Oceniono 19 razy 13

  Panie premierze, byliście i jesteście za ochroną życia poczętego, co się dzieje teraz ?
  Teraz chronimy budżet przed poczętymi.

 • lepiregenre

  Oceniono 20 razy 12

  Dla wielebnego z Torunia miliony a dla osób na wózkach inwalidzkich słowo na pocieszenie i panowie w mundurach. Czy są jeszcze jakieś pytania?

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 22 razy 12

  Polska to dziki, kołtunski kraj zakłamanych katoli gdzie niepełnosprawni są traktowani jako dopust Boży i kara za grzechy... Wiochy nie uleczy pani ustawą, droga pani Ochojska

 • kroliklesny

  Oceniono 18 razy 8

  Pani Ochojska, robi pani b. dobra robote, niestety porownanie do Sarajewa jest zle. Ja uwazam ze latwiej Pani bylo sie dostac do stolicy Czeczeni w srodku wojny, niz zyskac poparcie "prawdziwych Polakow, katolikow oczywiscie". Trzymam kciuki, bo nic innego nie moge. I popieram Pani akcje, pomimo, ze nie moge sie zgodzic z Wasza wycieczka razem z Panem Edelmanem do Sarajewa. Coz, bylem wtedy po drugiej stronie frontu, ale czasy i ludzie sie zmieniaja! Zycze zdrowia i powodzenia!

 • fakiba

  Oceniono 14 razy 6

  To jeszcze nic , niech wymienią pieluchy na bilet do kina

 • senior2244

  Oceniono 9 razy 5

  A marszałek s.......n zrobił z sejmu dla niepełnosprawnych GETTO. W DZIEJACH 1000 LETNICH POLSKI SIĘ ZAPISAŁ NA CZARNYCH KARTACH . Polska ci tego nigdy nie zapomni i odpowiesz za to solidnie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX