31 maja. Dziś swoje święto obchodzi... Bocian [KALENDARIUM]

Dziś Dzień Bociana Białego oraz Boże Ciało.

31 maja – Boże Ciało


31 maja obchodzimy święto Bożego Ciała, które jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Warto pamiętać, że w ten dzień, podobnie jak w dwie niedziele miesiąca, większość sklepów będzie zamkniętych.

31 maja, w Boże Ciało, odbywają się liczne procesje.31 maja, w Boże Ciało, odbywają się liczne procesje. Fot. Grzegorz Skowronek / Agencja Wyborcza.pl

Pełna nazwa Bożego Ciała to Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Jest to jedno z najważniejszych świąt Kościoła katolickiego, obchodzone na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy, a w szczególności przeistoczenia chleba i wina w ciało i krew Jezusa Chrystusa. W Polsce obchody tego święta związane są ściśle z procesją z Najświętszym Sakramentem po ulicach danej parafii Procesja zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane są związane tematycznie z Eucharystią fragmenty czterech Ewangelii.

Zobacz także: Boże Ciało to  kolejna szansa na długi weekend >>>

31 maja – Dzień Bociana Białego


Tego dnia obchodzimy także coroczny Dzień Bociana Białego, który został stworzony w roku 2003 z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody „pro Natura”. Bocian zajmuje szczególne miejsce wśród polskiego ptactwa. Nie bez powodu – Polska jest ostoją bociana białego. Ornitolodzy szacują, że w naszym kraju gniazduje około 50 000 par bocianów, co oznacza, że co czwarty bocian biały wybrał za swój dom właśnie Polskę.

31 maja obchodzimy Dzień Bociana Białego.31 maja obchodzimy Dzień Bociana Białego. Fot. Tomasz Pietrzyk / Agencja Wyborcza.pl

Bociany lubią mieszkać wokół ludzkich osad. Swoje gniazda budują wysoko ze względu na smukłą budowę swojego ciała – trudno jest im żyć i poruszać się w miejscach położonych niżej. Często gnieżdżą się w takich miejscach jak dachy domów, kominy, słupy telefoniczne czy wieże kościelne. Bociany białe dzielą się rodzicielskimi obowiązkami – kiedy samica złoży jaja, samiec wysiaduje je razem z nią na zmianę. Jeżeli w miejscu gniazdowania jest wystarczająco dużo pokarmu, bociany wracają do niego przez wiele lat z rzędu.

Przeczytaj także: Dwa małe bociany wypadły z gniazda i zaplątały się w sznurki. Musiała interweniować straż >>>

Więcej o: