Pierwsza pogoda na lato 2018. Przez Europę przetoczą się tornada i powodzie. Ostrzeżenia też dla Polski

Pierwsze prognozy pogody na lato 2018 są - delikatnie mówiąc - umiarkowanie optymistyczne. Co prawda jest szansa na to, że będziemy mogli w Polsce cieszyć się słońcem i ciepłem, jednak nie unikniemy gwałtownych i niebezpiecznych zjawisk pogodowych.

W prognozach serwisu AccuWeather na lato 2018 widać upały, które nawiedzą Europę. Termometry od czerwca do sierpnia będą pokazywać temperaturę w okolicach 32 st. C, nawet 38 st. C zobaczą mieszkańcy oraz wypoczywający na południu Francji i we Włoszech. Fala gorąca rozleje się od Francji aż po po Niemcy. Pojawi się zagrożenie pożarami. Uważać na siebie muszą osoby starsze, w czasie upałów narażone będą też dzieci.

Pogoda na lato 2018 - burze, grad, tornada

W Polsce, w Czechach, na Białorusi i na Litwie przewidywane są z kolei gwałtowne burze. Towarzyszący im wiatr może powodować zniszczenia - przewiduje AccuWeather. Najsilniejsze burze będą się pojawiać po południu i wczesnym wieczorem - przewiduje meteorolog Tyler Roys. 

Najsilniejszym burzom mogą towarzyszyć tornada oraz grad - ostrzega AccuWeather.

Burzowa i deszczowa pogoda przyniesie zagrożenie powodziowe dla Włoch, Albanii, Bułgarii i Rumunii. Wśród zagrożonych nimi miast serwis pogodowy wymienia Rzym, Sofię, Bukareszt. W Górach Dynarskich i Apeninach możliwe lawiny błotne.

Z kolei suche i ciepłe lato jest prognozowane dla Wielkiej Brytanii, Belgii i Holandii. Susze z kolei nawiedzą Ukrainę i północ Półwyspu Bałkańskiego.

Wrocław i Warszawa zagrożone

Meteorolodzy AccuWeather wymieniają nasz Wrocław w ostrzeżeniach na lato 2018. To według nich jeden z najbardziej zagrożonych skutkami burz regionów Europy.

Warszawa to kolejne miejsce zagrożone skutkami gwałtownych burz, opisanymi powyżej.

Zobacz, gdzie jest burza? [Mapa burz] >>>

Prognoza pogody 2018. Najładniejszym miesiącem w Polsce może okazać się sierpieńPrognoza pogody 2018. Najładniejszym miesiącem w Polsce może okazać się sierpień Fot. Grzegorz Skowronek / Agencja Wyborcza.pl

Więcej o: