Tomasz Komenda spędził 18 lat w więzieniu, choć był niewinny. Jest decyzja Sądu Najwyższego

Tomasz Komenda został niesłusznie skazany za gwałt i zabójstwo - potwierdził Sąd Najwyższy. Wydał on decyzję w sprawie mężczyzny, który spędził 18 lat w więzieniu, choć był niewinny.

Sąd Najwyższy zdecydował o losie Tomasza Komendy. Skład sędziowski zdecydował o uchyleniu wyroku i uniewinnieniu Komendy.

W uzasadnieniu sąd wskazywał, że Komenda od początku współpracował ze śledczymi, a materiał DNA - później dowód przeciwko niemu - został pobrany bez udziału biegłego.

Sprawa toczyła się w trybie niejawnym. Jawne było dopiero ogłoszenie orzeczenia.

Tomasz Komenda do decyzji sądu odniesie się po godzinie 16.00 podczas briefingu prasowego. Mężczyzna przyszedł do sądu z rodzicami i ze swoim obrońcą - mecenasem Zbigniewem Ćwiąkalskim. Komenda przed rozprawą w sądzie nie udzielał żadnych wywiadów.

- Mam nadzieję, że Sąd Najwyższy formalnie uniewinni Tomasza Komendę, choć ma też możliwość uchylenia wyroku i przekazania sprawy do ponownego rozpoznania sądom wrocławskim - mówił z kolei jeszcze przed poznaniem decyzji sądu Ćwiąkalski. Był przekonany, że dowody zebrane przez prokuraturę i wniosek są tak dobrze przygotowane, że Sąd Najwyższy nie powinien mieć problemów by dziś uniewinnić mężczyznę.

- Dzisiaj najważniejsze jest to, by Tomasza Komendę oficjalnie uniewinnić, dlatego, że jest on cały czas prawomocnie skazany za zabójstwo na 25 lat pozbawienia wolności, z których 18 lat spędził w więzieniu. Sam Tomasz Komenda mówi, że jest to dla niego najważniejszy dzień w życiu - podkreślił mecenas Ćwiąkalski przed rozprawą. Dodawał, że dopiero uniewinnienie otworzy jego klientowi drogę do walki o odszkodowanie i zadośćuczynienie.

Wyrok dla Tomasza Komendy

Mężczyzna w 2004 roku został prawomocnie skazany na 25 lat więzienia za brutalny gwałt i zabójstwo 15-latki w Miłoszycach pod Wrocławiem. Z wnioskiem o wznowienie postępowania wystąpiła do sądu Prokuratura Krajowa, której zdaniem Tomasz Komenda jest niewinny.

Przedstawiła ona dowody, które rzuciły nowe światło na zbrodnię sprzed ponad dwóch dekad. Okazuje się, że Tomasz Komenda tragicznej nocy nawet nie przebywał w Miłoszycach. Nowe fakty udało się ustalić dopiero powołanej po latach specjalnej grupie śledczych. Śledczy cały czas badają, jak mogło dojść do tak katastrofalnej pomyłki. Nie wyklucza się, że dowody zostały zmanipulowane.

Po 18 latach pobytu w więzieniu dwa miesiące temu Komenda wyszedł na wolność. Decyzję o przedterminowym zwolnieniu podjął sąd penitencjarny przy wrocławskim Sądzie Okręgowym. 

Zbrodnia w Miłoszycach

W nocy z 31 grudnia na 1 stycznia 1997 r. w Miłoszycach pod Wrocławiem 15-letnIa Małgorzata Kwiatkowska wyszła na sylwestrową imprezę. W Nowy Rok, ok. godz. 13 znaleziono ciało dziewczyny. Jak opisuje wrocławska "Gazeta Wyborcza", ustalono, że sprawców było dwóch lub trzech. Napastnicy prawdopodobnie zostawili dziewczynę żywą, ale ta do rana zamarzła. Śledczym udało się znaleźć na miejscu zbrodni dużo śladów, m.in. krew, włosy i nasienie.

Tomaszowi Komendzie alibi dało 12 osób, mimo to w maju 2000 roku został aresztowany. 4 lata później sąd skazał go na 25 lat więzienia. Przemawiał za tym fakt, że włosy z czapki Małgosi miały taki sam kod genetyczny. Pasował też zapach czapki oraz odciski szczęki na ciele ofiary. Przesłuchiwany przez śledczych Tomasz przyznał się, że był w Nowy Rok był w Miłoszycach, ale później wszystkiego się wyparł. Według niego policjanci wymusili te zeznania biciem.

Czytaj więcej o sprawie Tomasza Komendy:

Więcej o:
Komentarze (244)
Tomasz Komenda spędził 18 lat w więzieniu. Jest decyzja Sądu Najwyższego
Zaloguj się
 • euzjebusz

  Oceniono 52 razy 42

  Nie mam problemu z tym, żeby moje podatki poszły na jego odszkodowanie, choćby było nie wiem jak wysokie.

 • krzywelustro

  Oceniono 47 razy 31

  Jest problem. Pula pieniędzym, która powinna trafić w formie odszkodowania i zadośćuczynienia do p. Komendy została już rozdysponowana między wdowy smoleńskie oraz Prawych i Sprawiedliwych ministrów. Ale w zamian za to Prawe i Sprawiedliwe państwo wspaniałomyślnie zrezygnuje z dochodzenia od p. Komendy odsetek za 18-letni wikt, opierunek i ochronę.

 • j_p_salomonczyk

  Oceniono 36 razy 24

  Kiedy Wymiar Sprawiedliwości zajmie policjantami i prokuratorem - twórcami nieszczęścia Komendy?!

 • cyniczny.komentator

  Oceniono 18 razy 14

  Ktoś za to powinien beknąć. Zamknięto niewinnego na 18 lat w więzieniu! Teraz my, jako podatnicy zapłacimy pewnie dziesiątki milionów odszkodowania. Jasne - facetowi się odszkodowanie należy i to naprawdę cholernie wysokie. Ale ktoś kuźwa za tą aferę powinien odpowiedzieć.

 • rozchujana

  Oceniono 20 razy 12

  Komenda wolny - super. Ale co z prawdziwymi gwałcicielami i mordercami tej biednej dziewczyny? Ktoś kto popełnia tak ohydne czyny powinien dowiedzieć wyrok swój i Komendy.

 • shestereo

  Oceniono 20 razy 12

  Wstyd, hańba i skaza dla organów ścigania... Tylko 18 lat życia młodego człowieka żal... Żadne odszkodowanie nie zrekompensuje piekła kryminału...

 • Jan Kowalski

  Oceniono 16 razy 10

  Smutne będzie to co napiszę, ale moim zdaniem gdyby nie to, że Kaczyński na cito potrzebował afery z prokuratorami i sędziami to Komenda siedziałby w pace do dzisiaj bez żadnych perspektyw. Miał naprawdę spore szczęście, że akurat padło na niego i machina ruszyła. Przecież w więzieniach jest wiele takich jak on - i co myślicie, że ktoś teraz będzie rozpatrywał ich sprawy hurtowo ? O nie, nie. Jeden Komenda wystarczy, ewentualnie kilku innym sprawom się ktoś przyjrzy ale to tyle. Państwo by się nie wypłaciło przecież, a rząd PiS potrzebuje kasy.

 • s-01

  Oceniono 13 razy 9

  A co ze skladem sedziowskim? prokuratura i sledzymi z przed 20 lat? Ilu jwszcze skrzywdzili? Czy to ktos sprawdzi? i ilu jest takich "urzednikow państwowych" w Polsce!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX