Silne ulewy i burze już w Polsce. Najgorzej będzie na południu [POGODA]

Burze z gradem, deszcze oraz gwałtowny wiatr - taka jest prognoza pogody na dzisiaj. IMGW wydało kilka ostrzeżeń meteorologicznych, w tym również te II stopnia, a także ostrzeżenie dotyczące niebezpiecznie wysokiego poziomu wody.

Burze oraz ulewne deszcze niesie ze sobą nadchodzący do Polski niż atmosferyczny. Taka pogoda utrzyma się przez kilka dni. Opady deszczu będą bardzo wysokie. Do soboty w niektórych rejonach spadnie tyle deszczu, ile dla danego terenu wynosi średnia miesięczna suma opadów.

IMGW ostrzega przed deszczem

Burze i deszcze pojawią się dzisiaj lokalnie nad prawie całą Polską. Największe opady przewiduje się w południowo-wschodniej Polsce. Burzowy front ominie jedynie zachodnie wybrzeże. IMGW wydało ostrzeżenie I stopnia związane z intensywnymi opadami deszczu dla województw takich jak mazowieckie, łódzkie, dolnośląskie, opolskie, śląskie, świętokrzyskie oraz lubelskie. Komunikat I stopnia oznacza, że dla danego regionu „przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.”

Burze i opady – gdzie będzie najgorzej?

Prognoza pogody jest jeszcze bardziej pesymistyczna dla mieszkańców województwa małopolskiego i podkarpackiego. Obowiązuje tam dzisiaj ostrzeżenie II stopnia w związku z intensywnymi deszczami oraz ostrzeżenie I stopnia informujące o licznych i silnych burzach. Ostrzeżenie II stopnia oznacza, że „przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.” Ponadto, zaleca się wysoką ostrożność, śledzenie sytuacji pogodowej oraz dostosowanie swoich planów do warunków pogodowych.

Tu sprawdzisz, gdzie jest burza >>>

Stan wody – ostrzeżenie

To jeszcze nie koniec ostrzeżeń na dziś. Z powodu najbardziej ulewnych deszczy IMGW przewiduje, że stan wody w województwie podkarpackim osiągnie stopień II ostrzeżenia hydrologicznego. Oznacza to warunki, w których stan wody znajdzie się pomiędzy stanem ostrzegawczym a alarmującym.

Z naturą nie ma żartów. Jak uniknąć porażenia piorunem, gdy zastanie nas burza?

Więcej o: