CBA zatrzymało byłego komendanta głównego policji. Ma mieć postawione zarzuty

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego rano rozpoczęli przeszukanie w domu byłego komendanta głównego policji Zbigniewa Maja - podało RMF FM. Były szef KGP został zatrzymany, ma usłyszeć zarzuty przekroczenia uprawnień.

CBA wkroczyło nad ranem do domu byłego komendanta głównego policji Zbigniewa Maja w Kaliszu. Funkcjonariusze rozpoczęli przeszukanie, po którym były szef KGP ma zostać przewieziony do Rzeszowa na przesłuchanie. Niewykluczone, że usłyszy zarzuty przekroczenia uprawnień - podaje RMF FM.

Według dziennikarzy zarzuty mają dotyczyć przekazywania informacji, ale nieoficjalnie wiadomo, że Maj nie przekazywał ich grupom przestępczym.

W tej samej sprawie zatrzymano również dwóch byłych szefów delegatur CBA z Poznania i Łodzi - Krzysztofa A. i Jacka L.

Informacje potwierdza również Prokuratura Krajowa. Zatrzymanie odbyło się na polecenie Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie.

"Zatrzymanym zostaną przedstawione zarzuty dotyczące m.in. ujawniania informacji z prowadzonych postępowań karnych oraz na temat planowanych dopiero czynności operacyjno-rozpoznawczych, co naraziło na szkodę interes publiczny oraz interes prowadzonych postępowań karnych"

- podaje PK.

Zbigniew Maj. Były szef KGP

Zbigniew Maj w grudniu 2015 r. został powołany przez premier Beatę Szydło na stanowisko komendanta głównego. W lutym 2016 r. złożył rezygnację ze stanowiska.

- Dotknąłem układów, które od lat funkcjonowały w wielu miejscach w policji i zostałem zaatakowany. (...) Wiem, że przygotowywano prowokację przez byłych pracowników Biura Spraw Wewnętrznych. Wiem, że wykorzystano materiały sprzed kilkunastu lat, kiedy prowadziłem pracę operacyjną

- mówił wówczas.

Przed tym, gdy został mianowany na szefa KGP, był zastępcą komendanta wojewódzkiego policji w Gdańsku ds. kryminalnych. Służbę w policji pełnił od 1996 roku.

"Jest doświadczonym oficerem, umiejętności zawodowe zdobywał i doskonalił na różnych stanowiskach w służbie kryminalnej. Ukończył wiele szkoleń specjalistycznych oraz kursów"

- tak o Zbigniewie Maju przy okazji nominacji pisał portal Policja.pl.

Zbigniew Maj był także twórczą i członkiem Zespołu ds. Uprowadzeń oraz współtwórcą algorytmu działań Policji w przypadku uprowadzeń dla okupu. Był również koordynatorem i twórcą struktur Centralnego Biura Śledczego Policji.

Dwukrotnie odznaczony przez Prezydenta RP - Brązowym Medalem za długoletnią służbę oraz Brązowym Krzyżem Zasługi.

Komendant główny policji podał się do dymisji. 'Byli pracownicy BSW przygotowywali prowokację'