W tegorocznej odsłonie Nocy Muzeów weźmie udział około 250 instytucji z Warszawy. Wśród najważniejszych i najpopularniejszych spośród nich należy wymienić m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Narodowe, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Centrum Nauki Kopernik. Wiele instytucji kulturalnych stolicy przygotowało z tej okazji specjalny repertuar.
19 mają w Warszawie będziemy mogli obejrzeć m.in. nową ekspozycję Muzeum Wojska Polskiego pt. „My, kobiety żołnierze”. Muzeum Narodowe udostępni zwiedzającym m.in. niedostępne na co dzień eksponaty związane z Ignacym Janem Paderewskim oraz sztuką dawnego Peru, z kolei w Muzeum POLIN będziemy mogli wziąć udział w nocnym zwiedzaniu wystawy „Obcy w domu. Wokół marca '68”.
Plakat Nocy Muzeów 2018 w Warszawie. Materiały promocyjne. Źródło: Urząd Miasta Warszawa
Noc Muzeów 2018 w Krakowie odbędzie się w nocy z 18 na 19 maja, a więc wcześniej, niż w Warszawie. Jak co roku biorą w niej udział takie instytucje jak Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK czy Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.
W ramach projektu wystawienniczego „Buddyzm” w tej ostatniej instytucji zobaczymy m.in. wystawy o japońskiej sztuce buddyjskiej, skarbach sztuki Himalajów, ale także o Buddzie w komiksie! Z pewnością wielkim zainteresowaniem zwiedzających będzie się cieszyć Gmach Główny Muzeum Narodowego w Krakowie, gdzie będzie można podziwiać słynną „Damę z gronostajem” Leonarda da Vinci, wystawę czasową „Teraz komiks!”, ale także wystawę „Wyspiański”, na której można zobaczyć blisko 500 spośród 900 dzieł jednego z najwybitniejszych przedstawicieli Młodej Polski.
Noc Muzeów Wrocław 2018 – 84 muzea i wycieczka zabytkowym „ogórkiem”
We Wrocławiu w Noc Muzeów będziemy mogli odwiedzić 84 instytucje kultury, w tym Muzeum Architektury, Muzeum Poczty i Telekomunikacji, Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Centrum Sztuki WRO. Na wystawy dotrzemy także zabytkową linią tramwajową „M1”, po której jeździć będzie tramwaj Konstal z 1960 roku oraz tzw. „ogórek” tramwaj typu 102Na z 1972 roku. Tymi pojazdami będziemy mogli się poruszać na trasie łączącej placówki położone w centrum miasta, a więc m.in. Muzeum Narodowe, Muzeum Przyrodnicze oraz Pałac Królewski. Noc Muzeów we Wrocławiu odbędzie się 19 maja.
Plakat Nocy Muzeów 2018 we Wrocławiu. Materiały promocyjne. Źródło: UM Wrocławia
Do obchodów Nocy Muzeów dołączył także Poznań. Oficjalną część wydarzenia podzielono na 7 ścieżek zwiedzania. Będą to ścieżki zatytułowane kolejno: „Muzeum Utracone”, „Z dzieciakami”, „Kobiecy Wątek”, „Silnet Disco”, „Ścieżka Raczyńskich”, „Dla fanów wojskowości” oraz „Dizajnerska Noc Muzeów”. Wybierając odpowiednią z nich będziemy mogli zobaczyć m.in. wystawę Olgi Boznańskiej w Muzeum Narodowym, dowiedzieć się w jaki sposób wypiekane są rogale świętomarcińskie w Rogalowym Muzeum i zwiedzić schron przeciwatomowy na ulicy Słupskiej 62.
Plakat promujący Noc Muzeów 2018 w Poznaniu Materiały promocyjne. Źródło: UM Poznania
Na północy Polski kilka miast połączyło siły, aby stworzyć jedyny w swoim rodzaju program muzealny. Gdańsk, Gdynia, Sopot, Wejherowo, Rumia, Tczew, Malbork, Kwidzyn, Hel, Trąbki Wielkie, Będomin, Waplewo Wielkie i Żukowo to tegoroczni uczestnicy obchodów Nocy Muzeów, które w Trójmieście i okolicach odbędą się w nocy z 19 na 20 maja.
Jedną z instytucji biorących udział w tym wydarzeniu jest Muzeum Archeologiczne w Gdańsku_Dom Przyrodników, w którym obejrzymy wystawę inspirowaną Afryką i sztuką Dogonów. Zwiedzimy także Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, gdzie eksponowana będzie wystawa „Łodzie Ludów Świata” oraz wystawa stała „Dzieje rybołówstwa na wodach Zatoki Gdańskiej”.
Przeczytaj także: Noc Muzeów w 2018 roku będzie mieć dwie daty. Co nas czeka? >>>