Noc Muzeów 2018. Sprawdź, jakie atrakcje przygotowały muzea z największych miast w Polsce

Noc Muzeów 2018 zbliża się wielkimi krokami. W najbliższy weekend, w nocy, odwiedzimy setki muzeów, nie płacąc za to ani złotówki. Które instytucje przyłączyły się do obchodów Europejskiej Nocy Muzeów?

Noc Muzeów Warszawa 2018 – Kobiety-żołnierki i nocne wspomnienia marca '68

W tegorocznej odsłonie Nocy Muzeów weźmie udział około 250 instytucji z Warszawy. Wśród najważniejszych i najpopularniejszych spośród nich należy wymienić m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Narodowe, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Centrum Nauki Kopernik. Wiele instytucji kulturalnych stolicy przygotowało z tej okazji specjalny repertuar.

19 mają w Warszawie będziemy mogli obejrzeć m.in. nową ekspozycję Muzeum Wojska Polskiego pt. „My, kobiety żołnierze”. Muzeum Narodowe udostępni zwiedzającym m.in. niedostępne na co dzień eksponaty związane z Ignacym Janem Paderewskim oraz sztuką dawnego Peru, z kolei w Muzeum POLIN będziemy mogli wziąć udział w nocnym zwiedzaniu wystawy „Obcy w domu. Wokół marca '68”.

Plakat Nocy Muzeów 2018 w Warszawie.Plakat Nocy Muzeów 2018 w Warszawie. Materiały promocyjne. Źródło: Urząd Miasta Warszawa

Noc Muzeów Kraków 2018 – 500 dzieł Wyspiańskiego i komiksowy Budda

Noc Muzeów 2018 w Krakowie odbędzie się w nocy z 18 na 19 maja, a więc wcześniej, niż w Warszawie. Jak co roku biorą w niej udział takie instytucje jak Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK czy Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

W ramach projektu wystawienniczego „Buddyzm” w tej ostatniej instytucji zobaczymy m.in. wystawy o japońskiej sztuce buddyjskiej, skarbach sztuki Himalajów, ale także o Buddzie w komiksie! Z pewnością wielkim zainteresowaniem zwiedzających będzie się cieszyć Gmach Główny Muzeum Narodowego w Krakowie, gdzie będzie można podziwiać słynną „Damę z gronostajem” Leonarda da Vinci, wystawę czasową „Teraz komiks!”, ale także wystawę „Wyspiański”, na której można zobaczyć blisko 500 spośród 900 dzieł jednego z najwybitniejszych przedstawicieli Młodej Polski.

Noc Muzeów Wrocław 2018 – 84 muzea i wycieczka zabytkowym „ogórkiem”

We Wrocławiu w Noc Muzeów będziemy mogli odwiedzić 84 instytucje kultury, w tym Muzeum Architektury, Muzeum Poczty i Telekomunikacji, Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Centrum Sztuki WRO. Na wystawy dotrzemy także zabytkową linią tramwajową „M1”, po której jeździć będzie tramwaj Konstal z 1960 roku oraz tzw. „ogórek” tramwaj typu 102Na z 1972 roku. Tymi pojazdami będziemy mogli się poruszać na trasie łączącej placówki położone w centrum miasta, a więc m.in. Muzeum Narodowe, Muzeum Przyrodnicze oraz Pałac Królewski. Noc Muzeów we Wrocławiu odbędzie się 19 maja.

Plakat Nocy Muzeów 2018 we Wrocławiu.Plakat Nocy Muzeów 2018 we Wrocławiu. Materiały promocyjne. Źródło: UM Wrocławia

Noc Muzeów Poznań 2018 – schron przeciwatomowy i wypiek tradycyjnych rogali

Do obchodów Nocy Muzeów dołączył także Poznań. Oficjalną część wydarzenia podzielono na 7 ścieżek zwiedzania. Będą to ścieżki zatytułowane kolejno: „Muzeum Utracone”, „Z dzieciakami”, „Kobiecy Wątek”, „Silnet Disco”, „Ścieżka Raczyńskich”, „Dla fanów wojskowości” oraz „Dizajnerska Noc Muzeów”. Wybierając odpowiednią z nich będziemy mogli zobaczyć m.in. wystawę Olgi Boznańskiej w Muzeum Narodowym, dowiedzieć się w jaki sposób wypiekane są rogale świętomarcińskie w Rogalowym Muzeum i zwiedzić schron przeciwatomowy na ulicy Słupskiej 62.

Plakat promujący Noc Muzeów 2018 w PoznaniuPlakat promujący Noc Muzeów 2018 w Poznaniu Materiały promocyjne. Źródło: UM Poznania

Noc Muzeów Trójmiasto 2018 – podróż łodziami ludów świata i tajemnicza sztuka Afryki

Na północy Polski kilka miast połączyło siły, aby stworzyć jedyny w swoim rodzaju program muzealny. Gdańsk, Gdynia, Sopot, Wejherowo, Rumia, Tczew, Malbork, Kwidzyn, Hel, Trąbki Wielkie, Będomin, Waplewo Wielkie i Żukowo to tegoroczni uczestnicy obchodów Nocy Muzeów, które w Trójmieście i okolicach odbędą się w nocy z 19 na 20 maja.


Jedną z instytucji biorących udział w tym wydarzeniu jest Muzeum Archeologiczne w Gdańsku_Dom Przyrodników, w którym obejrzymy wystawę inspirowaną Afryką i sztuką Dogonów. Zwiedzimy także Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, gdzie eksponowana będzie wystawa „Łodzie Ludów Świata” oraz wystawa stała „Dzieje rybołówstwa na wodach Zatoki Gdańskiej”.

Przeczytaj także: Noc Muzeów w 2018 roku będzie mieć dwie daty. Co nas czeka? >>>

Więcej o: