Noc Muzeów 2018 w Krakowie dzień przed całą Polską. Jakie atrakcje czekają na zwiedzających?

Kraków to polska stolica kultury, dlatego nie dziwi fakt, że w czasie tegorocznych obchodów Nocy Muzeów (z 18 na 19 maja 2018) w stolicy Małopolski będziemy mogli odwiedzić aż kilkadziesiąt instytucji kultury. Jakie atrakcje czekają na nas w tym roku?

Noc Muzeów w Krakowie. Muzeum Narodowe pokaże Damę z gronostajem i 500 dzieł Wyspiańskiego

Największą krakowską instytucją kultury, która bierze udział w obchodach Nocy Muzeów jest Muzeum Narodowe w Krakowie. W nocy z 18 na 19 maja obejrzymy wystawy udostępnione w Gmachu Głównym, w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, Pałacu Erazma Ciołka, Pawilonie Józefa Czapskiego, Kamienicy Szołayskich, Domu Jana Matejki, Domu Józefa Mehoffera oraz w Europeum.

Oficjalne otwarcie Nocy Muzeów 2016 z odziałem prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego i Andrzeja Betleja, dyrektora Muzeum Narodowego.Oficjalne otwarcie Nocy Muzeów 2016 z odziałem prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego i Andrzeja Betleja, dyrektora Muzeum Narodowego. fot. Kuba Ociepa / Agencja Wyborcza.pl

Atrakcją, która przyciągnie największe grono widzów będzie prawdopodobnie „Dama z gronostajem” autorstwa Leonarda da Vinci, eksponowana w Gmachu Głównym przy ul. 3 maja w Krakowie. W tym samym miejscu zobaczymy także wystawę czasową „Wyspiański”, złożoną z aż 500 dzieł Stanisława Wyspiańskiego, wybitnego przedstawiciela sztuki Młodej Polski.

Odwiedzając oddział w Sukiennicach będziemy mogli z kolei wziąć udział w szeregu wydarzeń poświęconych winu – dowiemy się jak świętowano w starożytności i usłyszymy opowieść o winnych szlakach średniowiecznej Europy.

Noc Muzeów 2017. Dawny Hotel Cracovia, obecnie nowy oddział Muzeum Narodowego w Krakowie.Noc Muzeów 2017. Dawny Hotel Cracovia, obecnie nowy oddział Muzeum Narodowego w Krakowie. Fot. Michał Łepecki / Agencja Wyborcza.pl

Noc Muzeów w Krakowie. Warsztaty kaligrafii w Muzeum Manggha

W czasie Nocy Muzeów warto odwiedzić także Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha na ul. Konopnickiej 26. W czasie obchodów Europejskiego Święta Muzeów będziemy mogli zobaczyć szereg dzieł związanych z projektem wystawienniczym „Budda”, m.in. japońskie dzieła buddyjskie z polskich kolekcji, a także komiksowe przedstawienia założyciela buddyzmu. Muzeum Manggha przygotowało także warsztaty origami i kaligrafii, które spodobają się zarówno małym, jak i dużym odwiedzającym.

Noc Muzeów w Krakowie. Zobacz zbiór książek Mieczysława Porębskiego w Muzeum MOCAK

Odwiedzając Kraków w najbliższy weekend warto udać się także do Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. Zobaczymy m.in. wystawy zorganizowane z okazji obchodów Miesiąca Fotografii oraz instalację Live Factory 2. Odwiedzimy także Bibliotekę Mieczysława Porębskiego, jednego z najwybitniejszych polskich teoretyków i historyków sztuki, a dzieci wezmą udział w artystycznej grze terenowej.

Muzeum Witraży w Noc Muzeów 2017.Muzeum Witraży w Noc Muzeów 2017. Fot. Michał Łepecki / Agencja Wyborcza.pl

Noc Muzeów w Krakowie. Muzeum PRL-u pokaże schrony przeciwatomowe

Jeśli w Noc Muzeów będziemy w Krakowie, warto odwiedzić najmłodszą dzielnicę Krakowa – Nową Hutę i znajdujące się tam muzeum PRL-u. Zwiedzając to miejsce, będziemy mieli okazję zobaczyć wystawę czasową o strajku w Hucie im. Lenina w roku 1988, a także wystawę o schronach przeciwatomowych w Nowej Hucie. Ci, którzy zdążą zarezerwować bilety zobaczą także prezentację lokalizacji przyszłej trasy schronowej na osiedlu Szkolnym.

Sprawdź, jakie atrakcje przygotowały inne miasta w ramach Nocy Muzeów 2018 >>>

Noc Muzeów w Krakowie. Hologramy, sitodruk i typografia w Muzeum Inżynierii Miejskiej

W obchodach Nocy Muzeów 2018 weźmie także udział Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. Podczas zwiedzania będziemy mogli wziąć udział w warsztatach tworzenia witraży na pleksi, a także namalować coś na wodzie metodą malarstwa marmurkowego. Usłyszymy także niezwykły koncert muzyki demoscenowej, wykonywanej na retro komputerach, będący częścią międzynarodowego projektu „Sounds of Changes”, organizowanego w ramach programu „Kreatywna Europa”.

Noc Muzeów 2016. Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie.Noc Muzeów 2016. Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. fot. Kuba Ociepa / Agencja Wyborcza.pl

Więcej o: