Niedziele handlowe. 27 maja będziemy mogli zrobić zakupy. A kiedy sklepy będą zamknięte?

27 maja to niedziela handlowa. Jutro będziemy mogli wybrać się do galerii handlowej lub hipermarketu i zrobić zakupy, podobnie jak w inne dni tygodnia.

Niedziele handlowe maj 2018. Kiedy zrobimy zakupy?

27 maja to jedna z dwóch handlowych niedziel w tym miesiącu. Wszystkie sklepy, w tym także galerie handlowe i sieci super i hipermarketów mogą być otwarte. W tym miesiącu z zakupów musieliśmy zrezygnować aż w 5 dni, m.in. ze względu na długi weekend majowy. Warto przypomnieć, że podobna okazja już niedługo – w ostatni dzień miesiąca, czyli 31 maja przypada Boże Ciało – dzień ustawowo wolny od pracy, a także wolny od handlu.

Niedziele handlowe. Zakaz sprzedaży w niedzielę stał się faktem. Ale póki co jeszcze są wyjątki [KALENDARZ] >>>

27 maja to druga handlowa niedziela w tym miesiącu.27 maja to druga handlowa niedziela w tym miesiącu. Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl

Niedziele handlowe 2018. Główne zasady niedziel bez handlu

Zgodnie z ustawą w tym roku handlowe są po dwie niedziele w miesiącu – pierwsza oraz ostatnia niedziela miesiąca. Zakaz ten uderza przede wszystkim w sklepy wielobranżowe, takie jak Lidl, Biedronka czy Lewiatan. Ustawa przewiduje jednak 32 wyjątki. Należą do nich m.in. restauracje, lodziarnie, kwiaciarnie, kina czy stacje paliw oraz punkty pocztowe.

Niedziele handlowe maj 2018. Kiedy sklepy będą zamknięte? KALENDARZ >>>

Niedziele handlowe. Jakie zmiany w kolejnych latach?

Ustawa z dnia 10 stycznia 2018 roku przewiduje, że zakaz handlu w niedzielę będzie wprowadzany stopniowo, aż do całkowitego zniesienia handlu w ostatni dzień tygodnia. W tym roku handlowe są po dwie niedziele w miesiącu, w 2019 roku będzie to jedna niedziela na miesiąc, a od 2020 roku handlować będzie można siedem niedziel w roku. Te siedem wyjątków obejmie dwie niedziele przed Świętami Bożego Narodzenia, jedną przed Wielkanocą, oraz ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia.

Niedziele handlowe. "Wiadomości" TVP z 30 stycznia: zakaz handlu w niedziele to spełnienie marzeń Polaków >>>

W niedziele handlowe pracują m.in. pracownicy galerii handlowych i hipermarketów.W niedziele handlowe pracują m.in. pracownicy galerii handlowych i hipermarketów. Fot. Piotr Skórnicki / Agencja Wyborcza.pl

Więcej o: