Niedziele handlowe w maju 2018. Jakie sklepy będą otwarte 20 maja?

W niedzielę 20 maja duże sklepy będą zamknięte. To już ósma tegoroczna niedziela bez handlu. W niektórych miejscach jednak handel jest dozwolony. Gdzie?

Niedziele handlowe w maju 2018

20 maja to kolejna niedziela, w którą nie pójdziemy na większe zakupy. Zamknięte będą duże sklepy, m.in. supermarkety popularnych sieci takich jak Tesco, Lidl, Carrefour

20 maja galerie handlowe będą świecić pustkami. Czynne będą w nich tylko kina, restauracje czy kawiarnie.

Zakaz handlu w niedzielę. Które ze sklepów będą otwarte dłużej w piątki i soboty?Zakaz handlu w niedzielę. Które ze sklepów będą otwarte dłużej w piątki i soboty? Fot. Adrianna Bochenek / Agencja Wyborcza.pl

Sklepy w niedziele - kto może handlować?

Przypomnijmy, że zakaz handlu w niedziele nie objął wszystkich placówek handlowych. Podobnie jak w inne dni, w niedziele będą otwarte m.in. restauracje, lodziarnie, kawiarnie i oczywiście sklepy na stacjach benzynowych. Za ladą małych sklepów mogą legalnie stanąć ich właściciele, możliwe więc, że nasz osiedlowy sklepik będzie czynny 20 maja. Czynne mogą być także sklepy na dworcach, lotniskach oraz sklepiki z dewocjonaliami.

Zakaz handlu w niedzielę nie obowiązuje także placówek pocztowych. Ten wyjątek w przepisach postanowiła wykorzystać sieć sklepów Żabka, podpisując z Pocztą Polską umowę pozwalającą na rozpoczęcie świadczenia usług pocztowych.

Zakaz handlu w niedziele. Jakie sklepy mogą być czynne w niehandlowe niedziele?Zakaz handlu w niedziele. Jakie sklepy mogą być czynne w niehandlowe niedziele? FOR

Przeczytaj także: Żabki to teraz placówki pocztowe. Będą pracować w niedziele objęte zakazem handlu. Inne sklepy też? >>>

Zakaz handlu w niedziele 2018

W tym miesiącu sklepy będą otwarte w niedzielę 27 maja.

Zakaz handlu w niedziele i święta. KalendarzZakaz handlu w niedziele i święta. Kalendarz gazeta.pl

Część sieci handlowych, ze względu na niedziele bez handlu, zmieniła godziny pracy w soboty. 

  • Sklepy Auchan – w sobotę wszystkie sklepy czynne od 7:00. Niektóre z hipermarketów tej sieci, znajdujące się w galeriach handlowych, będą otwarte do godziny 22:00.
  • Aldi - w sobotę sklepy otwarte od 7:00 lub 8:00 do godziny 21:00.
  • Sklepy sieci Lidl otwarte w soboty aż do godziny 22:00.
  • Popularne Biedronki otwarte w sobotę do godziny 22:00 lub 23:00, w zależności od lokalizacji danej placówki, trzeba więc sprawdzić ogłoszenie na konkretnej Biedronce.
  • Kaufland – sklepy tej sieci otwarte w sobotę w godzinach 7:00 – 22:00.
    Wybrane sklepy sieci Carrefour w sobotę będą otwarte do godziny 23:00.
  • Sklepy sieci Netto w sobotę otwarte od 6:00 do 21:00 lub 22:00, w zależności od lokalizacji.
  • Leroy Merlin wydłużył pracę sklepów na terenie całej Polski w piątki i soboty do godziny 22:00.

Zakaz handlu w niedzielę

Zakaz handlu w niedzielę obowiązuje od 1 marca 2018 roku i jest on wynikiem ustawy autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Według tej ustawy każdego miesiąca wypadają dwie niedziele handlowe i dwie bez handlu.

W 2019 roku sprzedaż w niedzielę będzie możliwa wyłącznie w jedną niedzielę w miesiącu, z kolei w roku 2020 zakaz handlu w niedzielę będzie obowiązywał we wszystkie weekendy, poza nielicznymi wyjątkami związanymi np. z nadchodzącymi świętami.

Więcej o: