16-latka kierowała lexusem, obok siedziała mama. Doszło do kolizji. A to dopiero początek kłopotów

16-letnia łodzianka, która dwa tygodnie wcześniej zdobyła prawo jazdy kat. B1, kierując lexusem została poszkodowana w kolizji. Pasażerką lexusa była jej mama. Ale to dopiero początek kłopotów.

W czwartek na skrzyżowaniu ul. Struga z ul. Wólczańską w centrum Łodzi doszło do kolizji. Według ustaleń policjantów jej sprawcą był 45-letni kierujący renault. Mężczyzna  jadąc ul. Wólczańską wjechał na skrzyżowanie z ul. Struga przy wyświetlanym czerwonym świetle dla jego kierunku ruchu i doprowadził do zderzenia z prawidłowo jadącym lexusem.

Okazało się, że lexusem kierowała 16-letnia dziewczyna, która podróżowała swoim autem wraz z 54-letnią mamą. Policjanci ustalili, że dwa tygodnie wcześniej 16-latka zdobyła uprawnienia kat. B1, których nie odebrała z Wydziału Komunikacji. Kierowała samochodem osobowym za pozwoleniem i pod opieką mamy.

Policja przypomina

Za spowodowanie kolizji kierujący renault dostał 500-złotowy mandat. Ukarana została także 54-letnia pasażerka lexusa. Za udostępnienie i dopuszczenie do kierowania pojazdem osoby nie posiadającej stosownych uprawnień, policjanci nałożyli na kobietę 300 złotych mandatu. Ale kary nie uniknie też 16-latka. Dziewczyna za kierowanie pojazdem bez wymaganych uprawnień stanie przed sądem rodzinnym.

Kategoria prawa jazdy B1 uprawnia do kierowania czterokołowcem. Jest to pojazd samochodowy przeznaczony do przewozu osób lub ładunków, z wyłączeniem samochodu osobowego, ciężarowego i motocykla, którego masa własna nie przekracza: w przypadku przewozu rzeczy 550 kg, w przypadku przewozu osób 400 kg. Uprawnienia w tej kategorii można zdobyć w wieku 16 lat, ale nie później niż przed ukończeniem 18. roku życia. W przypadku zdobywania uprawnień w tej kategorii wymagana jest pisemna zgoda rodziców lub opiekunów prawnych.

Więcej o: