Sprawdź, gdzie jest burza. Gwałtowna ulewa przeszła nad Łodzią. "Miejscami bardzo źle"

To kolejny burzowy dzień. Gdzie jest burza? Sprawdzamy na bieżąco. Synoptycy przewidują silne burze z gradem w 10 województwach. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia.

Ostrzeżenie IMGW o burzach i ulewach dotyczy 10 województw. Wieczorem w piątek 11 maja najgorsza sytuacja była w Łodzi i Trójmieście. 

Ulewa w Łodzi

- Nie jest dobrze, powiedzmy to szczerze, miejscami jest bardzo źle. Trzymajcie się, uważajcie na siebie i współpracujcie z służbami usuwającymi skutki nawałnicy - czytamy na oficjalnym profilu miasta Łódź.

Tak wyglądały 11 maja ok. godz. 16 ulice Łodzi:

Jak informował "Dziennik Łódzki", burza i ulewa spowodowała duże utrudnienia. Zalane zostały m.in. ul. Zielona, Lutomierska, część dworca Łódź Fabryczna. Na nagraniu Radia Łódź widać, że przeciekał dach:

 

Burza i ulewa w Trójmieście

Burza i ulewa, które przeszły nad Trójmiastem zostawiły po sobie zalane ulice, tory tramwajowe i piwnice. To jeszcze nie koniec, do północy obowiązują w Trójmieście ostrzeżenia przed burzami i silnym wiatrem.

JAN RUSEK

Gdzie jest burza?

Pas burz ciągnie się z północy na południe kraju. Około godz. 21.00 w piątek nawałnic było już mniej niż w poprzednich godzinach. Nadal jednak błyska się na Pomorzu, woj. kujawsko-pomorskim, wielkopolskim i małopolskim.

Burze powoli zanikają.

Interaktywna mapa pogodowa poniżej dobrze pokazuje, gdzie aktualnie pada. Opady wieczorem również zaczęły zanikać.

Wcześniej, około o godz. 14.30, synoptyk TVN Meteo informował, że gwałtowne burze występowały w okolicach miejscowości: Zawiercie, Siewierz, Wolbrom, Olkusz, Krzeszowice, Chrzanów, Zator, Jędrzejów, Kielce, Daleszyce, Łagów, Bodzentyn, Suchedniów, Przysucha, Ćmielów, Końskie, Skierniewice, Koluszki, Głowno, Sanniki, Żychlin, Gąbin, Płock, Gostynin, Wyszogród.

11 maja - gdzie będą burze?

Burze z gradem wystąpią w województwach:

  • pomorskim,
  • warmińsko-mazurskim,
  • wielkopolskim,
  • kujawsko-pomorskim,
  • mazowieckim,
  • łódzkim,
  • opolskim.

Dla powyższych regionów IMGW wydało ostrzeżenia 1. stopnia. Poważniej sytuacja wygląda w województwach:

  • świętokrzyskim,
  • małopolskim,
  • śląskim.

Dla tych województw obowiązują ostrzeżenia 2. stopnia, co oznacza, że burze będą intensywniejsze i mogą przynieść większe szkody. W czasie nawałnic lepiej zostać w domu. 

Ostrzeżenie IMGW 2. stopnia - co oznacza?

Ostrzeżenie 2. stopnia oznacza, że niebezpieczne zjawiska meteorologiczne mogą spowodować straty materialne oraz zagrozić życiu lub zdrowiu. "Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych" - apeluje IMGW.

Ten pomysł brzmi jak szalony, ale może się udać. Chcą przeholować górę lodową, by uchronić kraj przed suszą

Więcej o: