Boże Ciało się zbliża. A wraz z nim kolejna szansa na długi weekend

Już 31 maja obchodzimy święto Bożego Ciała. Dla katolików jest to czas świętowania i radości, dla pozostałych dzień odpoczynku od pracy.

Boże Ciało – pamiątka Ostatniej Wieczerzy


31 maja 2018 roku obchodzimy święto Bożego Ciała, czyli inaczej Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Jest to jedno z najważniejszych świąt kościoła katolickiego, które jest także świętem nakazanym – oznacza to, że w czasie obchodów tego święta wierni są zobowiązani do uczestniczenia we mszy świętej, a także do powstrzymywania się od prac niekoniecznych.W Polsce święto Bożego Ciała obchodzi się w czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej, co oznacza, że jest to święto ruchome i może przypaść w terminie od 21 maja do 24 czerwca.


Przeczytaj także: Boże Ciało w Kolonii. Jako ołtarz posłużyła łódź uchodźców. "Kto zezwala na to, aby ludzie tonęli..." >>>

Boże Ciało to jedno z najważniejszych świąt Kościoła katolickiego.Boże Ciało to jedno z najważniejszych świąt Kościoła katolickiego. Fot. Paweł Małecki / Agencja Gaz

Boże Ciało - wieloletnia tradycja uroczystości

Boże Ciało jest świętem upamiętniającym Ostatnią Wieczerzę i przeistoczenie chleba i wina w ciało i krew Jezusa Chrystusa, dlatego obchody tego święta przyjmują formę dziękczynną i radosną. Tradycja obchodów tego święta ma długowieczną historię – pierwszy raz Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa obchodzono w roku 1246 roku. Boże Ciało ustanowiono ze względu na widzenia św. Julianny z Mont Cornillon, która w mistycznych wizjach w trakcie adoracji Naświętszego Sakramentu zabiegała o stworzenie Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Jej idea zyskała wiele pozytywnych opinii wśród teologów, w związku z czym ustanowiono taką uroczystość najpierw dla miasta, z którego pochodziła, następnie tradycję tę rozszerzono na Niemcy, a w roku 1264 papież Urban IV ustanowił to święto dla całego Kościoła.

Przeczytaj także: Abp Głódź straszy w Boże Ciało: Demon postępu i nowoczesności sieje spustoszenie >>>

Kielce. Procesja Bożego Ciała 2017Kielce. Procesja Bożego Ciała 2017 Fot. Paweł Małecki / Agencja Gazeta

Boże Ciało 2018 – kolejna okazja na długi weekend


W Polsce święto Bożego Ciała jest dniem ustawowo wolnym od pracy. W związku z tym, że co roku wypada w czwartek, wiele osób korzysta z tej okazji, aby biorąc jeden dzień urlopu wydłużyć swój weekend do czterech dni.

Zobacz także: Kolejny dzień wolny od pracy? Pyta o to poseł PiS i już jest odpowiedź ministerstwa >>>

Więcej o:
Komentarze (28)
31 maja. Boże Ciało dniem wolnym od pracy
Zaloguj się
 • zpudypisu

  Oceniono 5 razy 3

  no to efektywnosc pracy znowu w dol bo bekarty europy urzadzaja druga majowke

 • darla152

  Oceniono 6 razy 2

  Polacy lubią wolne. Do tego 500+

 • jur.jam

  Oceniono 3 razy 1

  Cholera jasna znowu część Polaków zacznie się modlić na drogach ...i przeszkadzać w ruchu ulicznym

 • Kuba x44

  Oceniono 6 razy 0

  Boże ciało znowu w czwartek? jupi jej...

 • atyczarownico

  Oceniono 10 razy 0

  Boże Ciało się zbliża. A wraz z nim kolejna szansa na erupcję bredni i głupoty z ust zboczonych katabasów. Który z biskupów obejmie prowadzenie w nieustającym konkursie na katoidiotę miesiąca.

 • ad2009

  Oceniono 4 razy 0

  Cialo sie zbliza...
  T

 • 34 bezel

  Oceniono 3 razy -1

  Chronologicznie to jakaś paranoja. Najpierw była Ostatnia Wieczerza, a potem Ukrzyżowanie i Zmartwychwstanie. Jak wiemy Wielkanoc już była, a teraz 2 miechy później mamy świętować to że Chrystus zjadł ostatni posiłek.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX