Zielone Świątki 2018 i Zesłanie Ducha Świętego - kiedy wypadają?

Już 20 maja w Kościele katolickim obchodzone będzie tzw. Święto Zesłania Ducha Świętego. Po nim następują Zielone Świątki. Z jakimi tradycjami łączą się te dni?

Zesłanie Ducha Świętego 2018 – kiedy wypada?

Święto Zesłania Ducha Świętego to jedno z ważniejszych świąt Kościoła katolickiego. Jest to święto ruchome i przypada zawsze w niedzielę, 7 tygodni po Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego.

Święto Zesłania Ducha Świętego upamiętnia wydarzenie opisane w Dziejach Apostolskich, jednej z ksiąg Nowego Testamentu – miało ono miejsce w pierwsze po zmartwychwstaniu Jezusa święto Pięćdziesiątnicy, które jest jednym z trzech świąt pielgrzymich judaizmu. Według Pisma Świętego w ten dzień na zebranych w wieczerniku apostołów zstąpił Duch Święty, przez co zaczęli oni mówić wieloma językami, co miało przyciągnąć ludzi posługujących się różnymi dialektami do powstającego w tym czasie Kościoła.

Zielone Świątki obchodzone są we wszystkich krajach katolickich, przede wszystkim zaś w krajach protestanckich.Zielone Świątki obchodzone są we wszystkich krajach katolickich, przede wszystkim zaś w krajach protestanckich. Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta

20 maja - niedziela bez handlu

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego kończy w Kościele katolickim okres wielkanocny. Wierni uważają ten dzień za "narodziny Kościoła".

Dodatkowo 20 maja 2018 przypada niedziela bez handlu.

Zobacz także: Dni wolne od pracy w 2018 roku. Jest okazja do kilku dłuższych weekendów >>>

Zielone Świątki - przedchrześcijańska tradycja

Po niedzieli Zesłania Ducha Świętego następują tzw. Zielone Świątki. Nazwa ta pochodzi od ludowej nazwy przedchrześcijańskiego święta wiosny. Święto to wpisane było w rytm przyrody – było kojarzone z rozwijającą się na wiosnę siłą drzew, zielonych gałęzi oraz wszelkiej płodności. W przedchrześcijańskiej Polsce, w czasie Zielonych Światek palono ognie, a domy przystrajano świeżymi gałązkami, co miało chronić domostwo przed niebezpiecznymi siłami i zapewniać obfite plony.

Niedawno pojawił się pomysł, by Zielone Świątki, przypadające w poniedziałek, były wolne od pracy.

Niektórzy świętują Zielone Świątki, próbując zachować pamięć o przedchrześcijańskiej tradycji.Niektórzy świętują Zielone Świątki, próbując zachować pamięć o przedchrześcijańskiej tradycji. Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta

Nie tylko chrześcijanie wierzą w Jezusa. To jeden z najważniejszych proroków islamu

Więcej o:
Komentarze (72)
Zielone Świątki 2018, Zesłanie Ducha Świętego - kiedy wypada?
Zaloguj się
 • alik-w-plomieniach

  Oceniono 24 razy 14

  A ch... kogo obchodzi jakieś pie...ne święto lasu?! Znowuż sklepy pozamykają, pluskwy kruchciane, i odpalą sutą pajdziochę na celebrację kolejnych szamańskich wybryków, takie będą istotne i mierzalne skutki tego całego zabobonu!

 • superpolpol

  Oceniono 17 razy 11

  Czy zesłany Duch Święty mógłby zabrać pare osób wracając? Dziękujemy. Aha i jeszcze, mógłby załatwić z Szefem uwolnienie nas Polaków od Watykańczyków i ich budowli co na wzór Pałacu Kultury stawiają na terenach podbitych. Dziękuje.

 • justas32

  Oceniono 16 razy 10

  Czy ktoś widział zielonego świątka albo ducha świętego - czy to tylko taka beka ...

 • jerzysm42

  Oceniono 16 razy 10

  "...Pierwszy dzień tego święta jest w Polsce dniem ustawowo wolnym od pracy, jednak w tym roku przypada ono w niedzielę,..."
  Autor artykułu chyba nie odkrył Ameryki.
  Żyję dość długo i zawsze pierwszy dzień Zielonych Świątek wypadał w niedzielę.
  Za kilka dni dowiemy się, że w tym roku święto Bożego Ciała przypadnie w czwartek.

 • precz_z_komunia

  Oceniono 11 razy 9

  Duchu święty płać alimenty :-)

 • Stan Majewski

  Oceniono 13 razy 9

  Zielone Swiatki - poganskie, mozna zrozumiec. Zeslanie Ducha Swietego ??? Kto to czuje ? Mumbo jumbo. Hokus pokus. To ktore to krasnoludki w tym biora udzial ? Tooth fairy ? (Wrozka Zebuszka ?). Kraj nowoczesny ... 15-ty wiek.

 • evergreen111

  Oceniono 11 razy 9

  "przez co zaczęli oni mówić wieloma językami, co miało przyciągnąć ludzi posługujących się różnymi dialektami do powstającego w tym czasie Kościoła".

  Co za bzdura! Przecież łatwiej było "przyciągnąć ludzi" mówiących - tak jak (rzekomo) do tej pory - JEDNYM, WSPÓLNYM językiem!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX