Święto Zesłania Ducha Świętego to jedno z ważniejszych świąt Kościoła katolickiego. Jest to święto ruchome i przypada zawsze w niedzielę, 7 tygodni po Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego.
Święto Zesłania Ducha Świętego upamiętnia wydarzenie opisane w Dziejach Apostolskich, jednej z ksiąg Nowego Testamentu – miało ono miejsce w pierwsze po zmartwychwstaniu Jezusa święto Pięćdziesiątnicy, które jest jednym z trzech świąt pielgrzymich judaizmu. Według Pisma Świętego w ten dzień na zebranych w wieczerniku apostołów zstąpił Duch Święty, przez co zaczęli oni mówić wieloma językami, co miało przyciągnąć ludzi posługujących się różnymi dialektami do powstającego w tym czasie Kościoła.
Zielone Świątki obchodzone są we wszystkich krajach katolickich, przede wszystkim zaś w krajach protestanckich. Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Wyborcza.pl
Uroczystość Zesłania Ducha Świętego kończy w Kościele katolickim okres wielkanocny. Wierni uważają ten dzień za "narodziny Kościoła".
Dodatkowo 20 maja 2018 przypada niedziela bez handlu.
Zobacz także: Dni wolne od pracy w 2018 roku. Jest okazja do kilku dłuższych weekendów >>>
Po niedzieli Zesłania Ducha Świętego następują tzw. Zielone Świątki. Nazwa ta pochodzi od ludowej nazwy przedchrześcijańskiego święta wiosny. Święto to wpisane było w rytm przyrody – było kojarzone z rozwijającą się na wiosnę siłą drzew, zielonych gałęzi oraz wszelkiej płodności. W przedchrześcijańskiej Polsce, w czasie Zielonych Światek palono ognie, a domy przystrajano świeżymi gałązkami, co miało chronić domostwo przed niebezpiecznymi siłami i zapewniać obfite plony.
Niedawno pojawił się pomysł, by Zielone Świątki, przypadające w poniedziałek, były wolne od pracy.
Niektórzy świętują Zielone Świątki, próbując zachować pamięć o przedchrześcijańskiej tradycji. Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl